Bu 5 harika Android özelliğinden haberiniz var mı?

Samsung cihazı Android 10 güncellemesi yeni

#İŞBİRLİĞİ

Android 10 telefonunuzda aynı anda birden fazla uygulama kullanabileceğiniz gibi evinize gittiğinizde kilit mekanizmasını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Live Caption, güncel Android özellikleri arasında en çok dikkat çekenlerden. Özellikle dil öğrenmekte olan ya da yabancı biriyle sohbet etmek istediğinizde de işinize yarayabilecek bir özellik.

Live Caption özelliğini Erişilebilirlik başlığına giderek aktifleştirdikten sonra, ister kendiniz bir video çekmiş olun, isterseniz de internetten bir video izliyor olun, pek çok farklı dilde bu videoların hatta ses dosyalarının bile altyazılarını görebiliyorsunuz.

Aynı anda iki farklı uygulamayı kullanın

Aslında bu özelliği daha önce pek çok Android telefonda görmüştük. Bu kez de Google, güncel bir çözüm sunmak istemiş. Öncelikle istediğiniz bir uygulamayı açıyorsunuz. Sonrasında da ana ekrana geliyorsunuz ve ardından alt kısımda yer alan Android kısayol tuşları arasından fonksiyon tuşuna basıyorsunuz. Böylece arkaplanda çalışan ve kapatılabilecek uygulamaları göreceksiniz.

Buradan hangi uygulamayı istiyorsanız, pencerenin hemen sağ üst köşesinde yer alan iki noktaya dokunmalısınız. Açılan sekmede “Split Screen” ibaresini seçin ve sonrasında kullanmak istediğiniz ikinci uygulamayı seçin. Artık aynı anda iki uygulamayı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Bu 5 harika Android özelliğinden haberiniz var mı?

Bir yandan video izlerken bir yandan da diğer uygulamalarla ilgilenebilirsiniz

Aslında bu özelliği de daha önce pek çok farklı modelde görmüştük. Android 10 telefonunuzun Ayarlar kısmına gittikten sonra, Uygulamalar ve Bildirimler başlığına uğramalı, buradan da Özel Uygulama İzinleri seçeneğini işaretledikten sonra “Picture-in-Picture” özelliğini aktifleştirmelisiniz. Bu sayede bir yandan video izliyorken bir yandan Twitter’da gezebilir ya da Facebook’ta sörf yapabilirsiniz.


Yorumlar kapatıldı.