BMW’nin araç rengini değiştiren teknolojisi nasıl çalışıyor?

BMW renk değiştiren teknoloji ile gözleri boyadı

BMW tarafından tanıtılan yeni teknoloji özellikle ülkemizde fazlasıyla sorun edilen “boyalı araç” algısını baştan aşağı değiştirebilir.

BMW’nin araç rengini değiştiren teknolojisi nasıl çalışıyor? Günden güne değişen ve gelişen teknoloji, bir taraftan günlük yaşantılarımızı daha kolay bir hale getirirken, diğer taraftan ise süregelmiş algılarımızın değişmenize vesile olabiliyor. CES 2022 fuarında dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan BMW tarafından yeni tanıtılan boya teknolojisi de bu söylediğimize güzel bir örnek.

Alman otomobil üreticisi BMW’nin CES 2022 fuarında tanıttığı ve “E ink” ismini verdiği boya teknolojisi sayesinde, aracın üzeri her biri bir insan saçı kalınlığında milyonlarca mikrokapsül ile kaplanıyor. Bu kapsüllerin negatif beyaz ve pozitif siyah yüklü pigmentler içerdiğini söyleyen Alman yetkililer, elektrik alanından güç alan mikrokapsüllerin beyaz, siyah ve gri renkleri arasında geçiş yapabildiğini belirtiyor.

Bu yeni teknolojinin özellikle kışın güneşin olduğu ancak havanın yeterince ısınmadığı zamanlarda, araçta siyah renge geçiş yaparak aracın ısısını arttırabileceği yazın sıcak günlerinde ise beyaz renge geçiş yapılarak araç ısısını düşürülebileceği düşünülüyor.

BMW renk değiştiren teknoloji ile gözleri boyadı

BMW’nin araç rengini değiştiren teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bununla birlikte, söz konusu bu teknolojinin şu an için bir konsept model araç olan BMW iX üzerinde denendiği, buna bağlı olarak da E ink boya teknolojisinin de şu an için bir konseptten ibaret olduğu belirtiliyor. Bunun anlamı söz konusu teknolojinin bu haliyle hayat geçip geçmeyeceği muallak.

Muallak olan bir diğer konu ise, sonuçta hassas bir teknoloji olan bu yeni nesil boya teknolojisinin yazın kavurucu sıcaklarına, kışın dondurucu soğuklarına ve hepsinden de önemlisi insan kaynaklı (çizme, delme vb.) dış faktörlere ne derecede dayanıklı olduğu konusu.

Redmi K50 Gaming Edition Geekbench listesinde görüldü