Elektrikli Araç Satışında Avrupa’da Tesla’ya Hüsran

Avrupa'nın en çok satan elektrikli aracı Mitsubishi Outlander PHEV

Özellikle Amerikan Tesla markası ile sıkça gündemimize girmeye başlayan elektrikli araçların Avrupa’daki satışına ilişkin yeni veriler yayınlandı. Yayınlanan verilerde ilginç noktalar göze çarpıyor.

Yukarıda görülen 2016 yılının genel satış grafiğinde net şekilde elektrikli araçlar konusunda öncü kabul edilen Tesla’nın Avrupa pazarında yeterince aktif olamadığını görüyoruz. Özellikle Japonların (Mitsubishi ve Nissan) elektrikli araçlar konusunda başı çektiklerini söyleyebiliriz.

elektikli araçlar 1

Japonlar başı çeksede ilk 3 arasında çok küçük satış farkları buradaki rekabet düzeyini de net şekilde ortaya koyuyor. 1. olan Mitsubishi en çok satan ve kendisine birinciliği getiren Outlander PHEV modelinden 2016 yılında şu ana kadar 9.472 adet satmışken; Renault, Zeo ile 9. 454; 3. olan Nissan ise Leaf modeli ile 9.344 adetlik araç satışına ulaşmış durumda. 1. ile 3. arasındaki sadece 128 araçlık satış farkını göz önüne getirirsek bu pazarın ne kadar rekabetçi olduğunu net şekilde söyleyebiliriz.

Avrupa'nın en çok satan elektrikli aracı Mitsubishi Outlander PHEV
Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı Mitsubishi Outlander PHEV

Satışlar arasındaki düşük ve ilk sıralar oldukça rekabetçi olmasına rağmen araçların türleri birbirinden oldukça farklı. Zira Mitsubishi Outlander PHEV SUV formatında bir arazi aracı iken Renault Zeo daha şehirli bir aile arabası.

Ülkemizde de bir dönem satılan Renault Zeo
Ülkemizde de bir dönem satılan Renault Zeo

Tesla ise namını satışa yansıtamadığı için 2016 genelinde 5360 adetlik bir satışla 4.  ; Mayıs ayında ise 570 aaraçlık satışı ile 9. sırada bulunuyor.

elektikli araçlar 2

Avrupa’daki genel elektrikli araç satışını incelediğimizde ise 2016 yılında artan bir ivme ile 80673 elektrikli araç satışı gerçekleştiğini görüyoruz. Mayıs ayında ise 14597 araç satılmış. Yeterli olmasada önemli bir satış başarısına ulaşan elektrikli araçlar umarız ülkemizde de aktif olarak satılmaya ve kullanılmaya başlanır.

Nvidia GeForce GTX 1060 teknik özellikleri belli oldu

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin