Ana SayfaGenelAudi Formula 1'e dahil oluyor

Audi Formula 1’e dahil oluyor

Alman otomobil üreticisi Audi, 2026’da Formula 1’e dahil olacağını açıkladı. Şirket hibrit motoruyla F1’de yer alacak.

Dünyanın en popüler araba yarışı turnuvası olan Formula 1 bir dönem popülerliğini biraz kaybetmiş olsa da son yıllarda yine eski günlerine döndü ve geniş izleyici kitlelerine ulaşmaya başladı. Drive to Survive gibi belgesel dizilerinin de katkısıyla yeniden görkemli günlerine dönen F1, bir kez daha otomobil üreticileri için markalarını tanıtacakları ve hünerlerini sergileyecekleri bir platforma dönüştü. Bu yüzden F1’e girmek isteyen otomobil üreticilerinin sayısı da arttı. Formula 1’e adım atmak isteyen bu otomobil üreticilerinden olan Audi, çok yakında bu arzusuna kavuşacak.

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden Volkswagen Group’un çatısı altında bulunan Alman otomobil üreticisi Audi, 2026 yılında Formula 1’e katılacağını açıkladı.

audi formula 1 1

Alman otomobil üreticisi kendi F1 takımını kurmayacak. Bunun yerine motor üreticisi olarak F1’e dahil olacak ve halihazırda F1’in parçası olan takımlardan bir ya da birkaçına yeni nesil motorlarını sunacak. Ancak otomobil üreticisi şimdilik kimlerle işbirliği yapacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Daha önce gelen haberlerde şirketin Sauber (Alfa Romeo) takımıyla ortaklık kurabileceği iddia ediliyordu ama şimdilik bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Audi, bu konudaki kararını yılın sonuna kadar paylaşacağını açıkladı.

Audi, F1 motorunu Ingolstadt’taki fabrikasında üretecek ki böylece 10 yıl sonra ilk kez Almanya’da bir F1 motoru üretilmiş olacak. F1’de kullanılacak hibrit motorun üretimiden Audi Sport adı verilen bir alt departman sorumlu olacak.

audi formula 1

Bildiğiniz gibi 2026 yılı Formula 1 için bir dönüm noktası olacak. 2026’da F1’deki klasik motorların yerini hibrit modeller alacak. Yeni nesil motorlar, yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrikli motorların karışımından güç alacak. F1’deki bu geçiş, yeni markaların yarışlara dahil olması için eşsiz bir fırsat sunuyor. Nitekim Volkswagen Group çatısı altında yer alan bir diğer şirket olan Porsche’un da 2026’da F1’e dahil olmayı planladığı konuşuluyor. Ancak Porsche cephesinden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

House of the Dragon 2. sezon onayını aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting