Apple’dan Kameralı Apple TV Geliyor

Apple büyük bir dolandırıcılıkla

Mark Gurman’ın yeni açıklamaları daha önce dedikodularda dile getirilen kameralı Apple TV iddialarını yeniden hortlattı.

Güvenilir kaynaklardan biri olan Mark Gurman, kameralı Apple TV‘nin planlandığını iddia etti. Gurman yaptığı açıklamada, “Apple’ın en büyük hedeflerinden biri akıllı ev segmenti. Şirket akıllı ev için dahili kamera sahip yenilenmiş Apple TV düşünüyor. Yeni modelde FaceTime görüşmesi yapılabilecek ve hareket tabanlı kontrol desteği olacak. Hem iPhone hem de Vision Pro’la da sorunsuz şekilde çalışacak” dedi. Kameralı Apple TV dedikoduları geçtiğimiz sene içinde de gündeme gelmişti. Gurman’ın açıklamaları bir yandan eski söylentileri doğrulamış oluyor. Bununla birlikte Mark Gurman daha önceki bir raporunda yeni bir Apple TV’nin 2024’ün ilk yarısında çıkacağını ileri sürmüştü, ancak yeni cihazın kameralı model olup olmadığı belli değil.

apple tv

Apple bir taraftan da yeni nesil işlemcileriyle üst düzey yapay zeka özellikleri sunmaya hazırlanıyor. İsimsiz sanayi kaynaklarına dayandırılan bir rapor A18 Pro işlemcisinde 6 çekirdekli GPU olacağını vurguladı. Rapora göre Apple, 6 çekirdekli GPU’ya bağlı kalacak ve yeni yonga seti grafik tarafında daha sınırlı iyileştirmeye sahip olacak. Kaynaklar, “Apple, A17 Pro’da 6 çekirdekli GPU’ya geçiş yaparak önemli yenilikler gerçekleştirdi. Fakat A18’de GPU tarafında çekirdek sayısının artacağını düşünmüyoruz” açıklamasında bulundu. Raporda bununla birlikte A18 Pro’da daha fazla çekirdeğe sahip gelişmiş Neural Engine’ın olacağı ifade ediliyor.

Apple, iPhone 12’den bu yana 16 çekirdekli Neural Engine kullanıyor. Şimdiye kadar Neural Engine’ın çekirdek sayısında değişiklik olmadı, ama yıllar içinde performansı çok değişti. Eğer rivayet edilenler gerçekse Cupertino’lu firma Neural Engine’da seneler sonra çekirdek sayısını artırmış olacak. Birkaç gün önce analist Jeff Pu yayınladığı araştırma raporunda A18 Pro’nun büyük kalıp alanına sahip olacağını söylemişti. Jeff Pu’ya göre daha büyük kalıp alanı Neural Engine’la alakalı. Bir çipte kalıp alanının artması genellikle daha yüksek performans sağlar. Diğer yandan kalıp boyutu arttıkça kusurlar ve tasarım hatası riskleri de artar. Ayrıca enerji verimliliği ve ısı dağılımı da bundan etkilenebilir.

Diablo 4’ün Yeni Sezonu “Iron Wolves” Olabilir