Apple A11 yongasını sadece TSMC üretecek!

tsmc apple a11

Sıradaki iPhone modelleri haricinde Apple tarafında merak edilen bir diğer konu ise Apple A11 yongasını kimin üreteceği sorusu. Bu soru yanıt bulmuş olabilir.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde kullanılan Apple A9 yongaları büyük bir skandalla birlikte piyasaya çıkmıştı. Meraklı kullanıcılar tarafından ortaya çıkarılan bir bilgi, Samsung  ve TSMC üretimi yongalar arasında performans ve pil tüketimi farkı bulunduğunu bizlere göstermişti. Apple bu durumdan önemli bir ders çıkarmış gibi duruyor.

Apple A11 yongalarını sadece TSMC üretecek!

İddialar, Apple A11 yongalarının %100 oranda TSMC tarafından üretileceği, aynı zamanda 10 nm teknolojisinin kullanılacağı yönünde. Tabii bu bilgi aynı zamanda çok daha yüksek performans ve çok daha az güç tüketimi olacağının sinyallerini veriyor.

Ancak arada bu yıl karşımıza çıkacak olan Apple A10 yongası var. Bu yonganın üretimi konusundaki belirsizlik sürüyor. Bu noktada yine bir TSMC ve Samsung işbirliği görebiliriz. Qualcomm ve MediaTek gibi yonga üreticileri halen daha Apple tarafında düşünülmüyor.

Diğer yandan Samsung işlemci üretimi konusunda Apple ile artık çalışmayacak olabilir. Ancak AMOLED ekran konusunda yine iPhone’ların içerisinde Samsung’u görebiliriz. Çünkü Apple’ın AMOLED ekrana geçiş yapacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Dünyanın en büyük AMOLED ekran üreticilerinden biri olan Samsung, iPhone’ların ekranını üretebilir.

Qualcomm ve MediaTek gibi yonga üreticileri halen daha Apple tarafında düşünülmüyor.

Apple Watch inceleme