Android’in Veri Hırsızlığına Engeli Hataymış


Son günlerce, tüketicilerin gizli bilgilerinin izlenmesiyle ilgili çıkan haberler artıyor. Uygulama geliştiricileri, tüketicilerin telefon rehberlerini, mesajlarını ve konum bilgilerini depolayarak reklamcılara satıyor.

El feneri uygulamasında bile, konuşma kayıtlarının alındığının ortaya çıkmasıyla, akıllı telefon sahipleri cihazlarını kullanırken paranoyak hale geldi. Android 4.3 sürümünde keşfedilen bir özellik, tüketicilerin içini rahatlatmıştı. Apps Ops adı verilen gizli özellikle Android Jelly Bean’in özel güvenlik menüsüne ulaşıyordunuz. Bu menü telefondaki tüm uygulamaların özelliklerini değiştirmenizi sağlıyordu. 88

Örneğin Facebook uygulaması artık, konum bilgilerini ya da kişisel verilerinizi kaydedemiyor ama yine de çalışıyordu. Uygulamaların titreşimli bildirisini bile kapatabildiğiniz Apps Ops’ın kaderi uzun sürmedi. Google yaptığı açıklamayla Apps Ops’un kazayla ortaya çıktığını ve bir sonraki güncellemeden bu menünün tamamen ortadan kaldıracağını belirtti. Tüketicilerin özel verilerini korumanın hata sayıldığı günümüzde, firmalardan bilgi saklamanın yolları yok gibi duruyor.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin