Android M 6.0’ın ismi netleşti: Marsmallow

android m marsmallow

Google I/O 2015 etkinliğinde tanıtılan Android M sürümünün çok merak edilen M takısının açılımı belli oldu. Google’ın Android merkezi önüne yerleştirdiği heykel ile birlikte Android M sürümü Android 6.0 Marsmallow olarak resmileşti. Android M 6.0 sürümünün detayları ve kesinleşen özellikleri haberimizde.

android-m-marsmallow

Geçtiğimiz Haziran ayında Google’ın gelenekselleşen geliştirici konferansı I/O 2015’te duyurulan yeni Android sürümünün ismi netlik kazandı. Aylardır Android M olarak bilinen sürüm artık Android Marsmallow 6.0 olarak adlandırılıyor. Marsmallow, Amerikan kültürünün önemli şekerlemelerinden bir tanesi. Ülkemizde de satılan bu şekerleme, yurtdışında oldukça popüler. Daha önceki Android sürümlerinin de benzer yiyecekler isim aldığını düşünürsek, bu gelişme aslında şaşırtıcı değil.

California’da yer alan Android genel merkezinin önüne dikilen heykelle birlikte Android 6.0 Marsmallow sürümü, geliştiricilere sunulmaya başlandı. Eğer bir Android geliştiricisiyseniz Android Marsmallow’un SDK’sına ulaşabilirsiniz. Android 6.0 Marsmallow, Android Pay, C tipi USB portu, gelişmiş RAM yönetimi, güç tüketiminin azaltılması ve genel yazılım optimizasyonları gibi yenilikler içeriyor. Bu yenilikler major boyutta. Söz konusu yeni Android sürümünün hangi telefonlara ve tabletlere geleceği konusunda konuşmak için henüz çok erken olsa da, 2014 ve 2015 yılında piyasaya çıkan amiral gemilerine Android 6.0 Marsmallow sürümünün geleceğini şimdiden tahmin edebiliriz.

Qualcomm’dan güzel haberler var