Binlerce Android kullanıcısı casus yazılım kurbanı

casus yazılım

Güvenlik araştırmacıları, sahte Telegram ve Signal araçlarının arkasındaki tehdit aktörlerinin Çin bağlantılı APT grubu GREF ile ilişkilendirildiği, Android kullanıcılarını hedef alan iki casus yazılım tespit etti.

Her bir kötü amaçlı uygulama için sırasıyla Temmuz 2020 ve Temmuz 2022’den bu yana aktif olan kampanyalar, Android BadBazaar casusluk kodunu Google Play mağazası, Samsung Galaxy Store ve meşru şifreli sohbet uygulamaları gibi görünen özel web siteleri aracılığıyla dağıttı.

Bu  kötü amaçlı ( casus yazılım ) uygulamaların FlyGram ve Signal Plus Messenger olduğu ortaya kondu. Tehdit aktörleri, Android için açık kaynaklı Signal ve Telegram uygulamalarını kötü amaçlı kodla yamalayarak sahte Signal ve Telegram uygulamalarındaki işlevleri elde etti. Signal Plus Messenger, bir kurbanın Signal iletişiminin gözetlendiği belgelenmiş ilk vaka ve binlerce kullanıcının farkında olmadan  casus yazılım indirdiği ortaya çıktı.

Yeni Hyundai KONA

casus yazılım

Çeşitli AB ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve dünya çapındaki diğer yerlerdeki Android cihazlarda bu tespitler bildirdi. Her iki uygulama da daha sonra Google Play’den kaldırıldı.

Keşfi yapan güvenlik araştırmacısı Lukáš Štefanko şu açıklamayı yaptı:”BadBazaar ailesinden gelen kötü amaçlı kodun, kurbanlara çalışan bir uygulama deneyimi sağladığı görülüyor. Bu zararlı kod, aslında arka planda casusluk yapan truva atı haline getirilmiş Signal ve Telegram uygulamalarına gizleniyor. BadBazaar’ın ana amacı cihaz bilgilerini, kişi listesini, arama kayıtlarını ve yüklü uygulamaların listesini dışarı sızdırmak ve kurbanın Signal Plus Messenger uygulamasını gizlice saldırganın cihazına bağlayarak Signal mesajları üzerinde casusluk yapmak.”

Avustralya, Brezilya, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Almanya, Hong Kong, Macaristan, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri ve Yemen’den gelen tespitler rapor ediliyor. Ayrıca Google Play mağazasındaki FlyGram’a ait bir bağlantı da bir Uygur Telegram grubunda paylaşıldı. BadBazaar kötü amaçlı yazılım ailesinin uygulamaları daha önce de Uygurlara ve Çin dışındaki diğer Türk etnik azınlıklara karşı kullanılmıştı.

Megan Fox’un, Mortal Kombat 1’de yer aldığı açıklandı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir