Alcatel One Touch Pixi 3 inceleme

alcatel pixi 3 2

#İŞBİRLİĞİ

Uygun fiyatlı akıllı telefon ürünleri ile ülkemize tekrar giriş yapan Alcatel, şimdi de yeni Tablet’i ile prim yapmak istiyor. 10 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Alcatel One Touch Pixi 3 ’e yakından bakıyoruz.

Hatırlayanlar bilir. Alcatel telefonlar uzun zaman önce ülkemizde satılıyordu. Ardından bu ürünleri piyasada bulanamaz oldular.  Tam bu marka yok oldu derken, Alcatel küllerinden doğduğunu ve ülkemize yenilikçi bir şekilde giriş yaptığına şahit olduk. Gençleri hedef alan Alcatel, özellikle uygun fiyatlı ürünlerle bu pazarda yer edinmeye çalıştı. Zamanla ürün çeşitliliği arttı ve günümüzde farklı ürünlerle karşımıza çıktı. Tıpkı bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Alcatel One Touch Pixi 3 gibi.

alcatel pixi 3

 Tasarım

Alcatel’in Pixi serisi Tablet ürünü esasında uygun fiyatı ile ilgi çekiyor. Daha doğrusu ucuz Tablet kategorisine giren bu ürün kullanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

Pixi 3 kullanıcılara  ne fazlasını ne da azını veriyor.  Öyle ki 499 TL’lik yaklaşık fiyatı ile temel teknolojileri kalın bir plastik kasa sistemine entegre ettiğini söylemeliyiz.

alcatel pixi 3 7

Alcatel Pixie 3, benzer ürünlerle kıyasla kullanıcıları görsel olarak kandırmaya çalışmıyor. Bu da beğendiğimiz bir özellik. Ürün neyse o. Bazı üreticiler düşük performanslı donanım birleşenleri havalı kasa sistemlerine entegre ediyorlar. Bu ürünlere dışardan baktığınızda, üst seviye yüksek performanslı bir ürün olduğu izlenimi veriliyor. Ancak bu ürünleri kullandığınızda malzeme kalitesinden tutun işçiliğe kadar, her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlıyorsunuz. Üstelik bu ürünlerin performansları da en dip seviyelerde olduğu bir gerçek.

Alcatel Pixi 3, kullanıcılara bu tür bir hayal kırıklığı yaşatmıyor. Hatta tam tersi. Bu ürün  göründüğünden daha iyi bir performansa sahip olduğunu söylemek bile mümkün. Tabi bir yere kadar.

alcatel pixi 3 6

Ekran

Alcatel Pixi 3, 10.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü büyük bir ekran kullanıcıya birçok avantaj getirebiliyor. Hele ki Bluetooth klavye ve akıllı kılıf ile birlikte geliyorsa. Kullanıcılar, tüm cihazı saran kılıf ve Bluetooth klavye ile gelişmiş bir tablet deneyimine sahip olabiliyorlar. 10.1″ geniş ekran deneyimi ve Bluetooth klavyesiyle ile birlikte dokümanlarınızı ve sunumlarınızı bu tablette rahatlıkla hazırlayıp, düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca klavyenin gelişmiş kısa yol tuşları, tabletin tüm özelliklerini klavyeden yönetebilme imkanı da sunuyor. Buraya kadar her şey çok güzel. Ama unutmayalım ki madalyonun iki yüzü var.

alcatel pixi 3 5

Alcatel Pixi 3, her ne kadar büyük bir ekrana sahip olsa da 1280×800 piksel çözünürlüğünü destekliyor. Günümüzde 7 inç tabletler bu çözünürlüğü destekliyor ve bu ürünlerde de bu çözünürlük değeri yeterli, Alcatel Pixie 3 içinse yetersiz. 10.1 inç büyüklüğünde bir ekranda HD yerine daha iyi bir çözünürlük değerinin olmasını beklerdik. Bu olmadığında piksel yoğunluk değeri düşer ve görüntüler keskinliğini kaybeder. Ayrıca klasörler ve ikonlar uzatılarak büyütülür ve masaüstü istenilmeyen bir görünüme sahip olunur. Tıpkı Pixie 3’de olduğu gibi.  Bu devirde 10.1 inç’lik bir ekranın HD çözünürlüğe ulaşması, ne yazık ki kabul edilemez bir durum.

alcatel pixi 3 4

Performans

Alcatel Pixi 3 dört çekirdekli Mediatek MT8127 işlemcisini kullanıyor. 1.3 GHz saat frekansında çalışan bu işlemci piyasanın en düşük performanslı ürünlerden biri.  Bu özellik 1 Gbyte’lık bellek ile birleştiğinde kesinlikle iyi bir performans beklemek yanlış olur.  E-postalarınızı denetleyebilir, internette gezinebilir ve filmler izleyebilirsiniz. Ama hepsi bu kadar. Daha fazlasını isteyen kullanıcılar kesinlikle farklı seçeneklere bakmalarına tavsiye ediyoruz.

Üründe beğendiğimiz bir özellik 16 Gbyte’lık bir kapasiteye sahip olması. Fakat bu kapasite, MicroSD kart yardımıyla sadece 32 Gbyte’a kadar arttırılabiliyor. Günümüzde benzer ürünlerin 128 Gbyte MicroSD kartları desteklediğini düşünürsek, Pixie 3 kullanıcıya ciddi bir avantaj sağlayamamıyor.

alcatel pixi 3 3

Sonuç

Alcatel One Touch Pixi 3 , büyük bir ekran ile birlikte kılıf ve Bluetooth klavye ile birlikte geliyor. Kullandığı işlemci düşük performanslı ve üzerinde bulunan 1 GByte bellek yetersiz.  Ayrıca tasarımı ve ergonomisi ekstra bir avantaj sağlayamıyor. Bu yüzden kesinlikle fazla bir beklentisi olmayan ve giriş seviye bir Tablet arayan kişilere bir alternatif oluşturabiliyor.

Teknik Özellikler

İşlemci: Mediatek MT8127, 4x 1.30GHz
Ekran:
10.1 inç 1280×800
bellek/Kapasite:
1 GByte/ 16 GByte
Kamera: 2 MP ön/ 5 MP arka
Boyut:
255 x 155 x 9.5mm
Ağırlık:
495 gr

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

Sony’den dev dijital kağıt tablet