Akıllı Telefonlara Zam Geldi!

akilli telefonlar

Cep telefonlarına uygulanan bandrol zammına ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Cep telefonlarına ufak bir zam kapıda.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haziran ayının sonunda cep telefonlarına uygulanan TRT bandrol vergisi kaldırılmış, ancak daha sonra yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile tekrar getirilmişti. Bugün, TRT bandrol vergisi baştan aşağı düzenlendi ve Resmi Gazete’de yayınlandı.

%6’dan %10’a Çıktı

1 Temmuz’da yapılan düzenleme ile sanayiden alınan, TRT enerji payının kaldırılmasıyla şirket çok önemli bir gelir kaynağını kaybetmişti. Muhtemelen orada oluşan zararın desteklenmesi amacıyla yapılan düzenleme, telefonlara uygulanan bandrol vergisini kapsıyor. Oran, %6’dan (radyosuz telefonlar için) %10’a çıkarıldı. Ufak bir hesaplamayla zammın etkisinden bahsedelim.

Telefonlara vergi mantığı şu şekilde işliyor; ana satış fiyatı üzerinden TRT bandrolü uygulanır, vergili fiyat üzerinden ÖTV uygulanır ve daha sonra da bu fiyat üzerinden KDV uygulanır. Bu durumda bandrol vergisi diğer tüm vergileri etkilediği için önemli konumda.

Ülkeye 600 TL’den sokulan telefon için önce eski %6’lık vergiyle hesap yaptığımızda telefonun fiyatı 938 TL oluyor.

Aynı hesapla yeni %10’luk vergiyle hesap yaptığımızda ise yaklaşık 973 TL olduğunu görmekteyiz.

Yani fiyatı 1000 TL’ye yakın olan bir telefon için yaklaşık 35 TL daha fazla ödemek durumunda kalacağız.

Vergiden muaf fiyat etiketi 1600 TL olan bir telefonu hesapladığımızda eski oranla yaklaşık 2425 TL ödememiz gerekirken yeni oranla yaklaşık 2596 TL ödememiz gerekecek.

Bir de amiral gemisi telefonların fiyat bandı için düşünmek gerekirse, 2500 TL ham fiyata sahip telefon, 3908 TL yerine 4055 TL’ye satın alınabilecek.

Bu konuda size verebileceğimiz güzel haberse artık radyolu ve radyosuz akıllı telefonların aynı sınıfa alınması. Bu sayede normalde radyo özelliği olup ülkemizde radyo özelliği kapatılan telefonlar olmayacak, radyo özelliği olan tüm telefonların radyo özelliği ülkemizde de aktif olacak.

Ayrıca yenilenen güncel tüm vergi oranlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Televizyon – % 16
 • Her türlü radyo (otomobiller için olanlar dahil) – % 16
 • Video oynatıcı – % 16
 • Yukarıdaki cihazların özelliklerini birlikte barındırabilenler – %16
 • Cep telefonları – %10
 • Bilgisayar ve tabletler – %2
 • Üzerinde görsel işitel yayınları alabilen cihaz bulunduran kara taşıtları – %0,4
 • Bir üst maddenin özelliklerini taşıyan diğer taşıtlar – %0,01
 • Ekrana bağlantı kurabilen TV alıcıları – %10
 • Radyo özelliği bulunan her türlü cihaz, navigasyon cihazları, MP3, DVD player ve benzerleri, akıllı kol saatleri, ev sinema sistemleri – %8
 • Diğer cihazlar – %0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir