Ana sayfa Genel Adobe, Flash'ın fişini çekiyor!

Adobe, Flash’ın fişini çekiyor!

Microsoft’un Paint’i kullanımdan kaldıracağını açıklamasının ardından, bir haber de Adobe’ten geldi. Adobe, Flash isimli yazılımını sonlandırıyor.

2000’li yılların popüler yazılımı Flash, kullanıcılarına veda etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Paint’i kullanımdan kaldıracağını açıklamasının ardından, benzer bir haber de Adobe’tan geldi. Adobe tarafından yapılan açıklamada Flash’ın 2020 yılına kadar dağıtımının ve desteklenmesinin tamamen durdurulacağı açıklandı.

Flash şu anda hala birçok web sitesinde kullanılmasına rağmen, bu oran uygulamanın devamlılığını sağlamak için yeterli görülmüyor. Google’ın yayınladığı istatistiklere göre, 2014 yılından önce Flash kullanımı yüzde 90’ın üzerindeydi. 2014 ile birlikte uygulamanın kullanımı yüzde 80 seviyelerine kadar düştü. Asıl büyük düşüş ise 2015 ve sonrasında gerçekleşti. Zira şuanda Flash’ın kullanım oranı yüzde 17 seviyelerine kadar düşmüş görünüyor. Yani önümüzdeki 3 yıl içerisinde, Flash’ın kaldırıldığını fark edecek kadar kullanıcı bile kalmayabilir.

Öte yandan zaten tarayıcılar bu uygulamaya olan desteğini kesmiş durumda. Zira Microsoft, varsayılan olarak Edge’de Flash’ı devre dışı bırakmayı planladığını açıklamıştı. Chrome ve Safari gibi diğer popüler tarayıcılarda da eklentiye her ihtiyaç duyduğunuzda tekrar çalıştırmanız isteniyor.

Kısacası, günümüzde Flash’a olan ihtiyacın azalmasından ötürü, Adobe’in doğru bir karar aldığını söyleyebiliriz. Hala Flash kullanan platformlarda 3 sene içerisinde kendilerini güncelleyecek zamana sahipler. Bakalım kullanıcılardan, Adobe’a Flash’ı bir süre daha desteklemesi konusunda talepler gelecek mi? Bekleyip göreceğiz.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler