Ana Sayfa Haber 3G Teknolojisinden 4G Teknolojisine Geçiş Pek Yakında

3G Teknolojisinden 4G Teknolojisine Geçiş Pek Yakında

Hayatımıza hız katan 3G teknolojisi yakında 4G’ye dönüşecektir. Şuan ABD’nin bazı bölgelerinde ve Avrupa, Asya kıtasının birkaç ülkesinde kullanılan teknoloji, kısa zamanda Türkiye’de uygulamaya geçecektir.

Bununla ilgili test uygulamalarını Turkcell İletişim Firması yürütmektedir. 3G teknolojisi 2.5G teknolojisine göre daha fazla hız ve bant genişliği sağlıyordu. Bir farkı da 3G verileri aktarmaya odaklanan bir sistemdi bu nedenle de, 2.5G’den daha hızlı bir yapıya sahipti. Ayrıca 2.5G ses aktarımına odaklandığında bantların daha fazla yüklenmesine, hızın düşmesine sebep oluyordu. 3G ile gelen yenilikle mobil cihazlardan görüntülü konuşma, hızlı veri aktarımı ve mobil dünyadan daha hızlı veri sağlanması olanaklarına kavuşulmuş, 2.5G teknolojisinde ki sorunlar ortadan kalkmıştı. Şimdi ise 4G teknolojisiyle daha hızlı bir İnternet sağlanacak ve 3G teknolojisinin kapsama alanı sorunları da çözülecektir.

4g-2

4G ile hızlı içerik indirme ve hızlı içerik yükleme konusunda çok iyi bir deneyim elde edilecektir. Buda tabi zaman konusunda daha tasarruf imkanı sağlayacak. Daha fazla zamanda daha çok işleri internet üzerinden sağlaya bileceğiz. Turkcell bu teknolojiyi laboratuvar ortamında test etmiş durumdadır. Bu testlere göre hızı 900 megabite kadar ulaşmış bulunuyor. Bu ne anlama geliyor veyahut bu hıza evlerimizde bu teknolojiyle ulaşmak mümkün olacak mı? Bu soruya Turkcell evet diyor. Yani bu hıza herkes ulaşabilecek, bu demek oluyor ki çok kısa sürelerde internetten veri transferi sağlanacaktır. Sadece evimizden değil mobil cihazlarımız dan da bu hıza ulaşılabilecektir.

4G teknolojisini hayatımızda nasıl hissedeceğimizden kısaca bahsedelim. Hızlı veri paylaşımı, daha keyifli oyun deneyimi, gerçek sinema keyfi, daha sağlam iletişim sağlanacaktır. Hayatımıza 3G hissedilir farklılık kattı. Görüntülü konuşma servisi iletişim teknolojileri arasında birinci sırada yer aldı. 4G ile bu deneyimlerimizi daha da geliştireceğiz. Somut bir örnek vermek gerekirse 2GB büyüklüğünde bir film 900 megabit hızla yaklaşık olarak 18 saniyede indirilebilecektir. Bu büyüklükte bir filmi 3G teknolojisiyle indirdiğimizi düşündüğümüzde dakikalar sürecektir. 4G ile dakikalar süren indirmeler tarih olacaktır. Saniyelere düşen indirme hızlarıyla hayatımız daha hızlı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting