Ana SayfaGenel1 Temmuz'dan İtibaren Yeni Hız Cezası Başlıyor

1 Temmuz’dan İtibaren Yeni Hız Cezası Başlıyor

Otoyollarda iki gişe arası süreyle hız cezası uygulaması 1 Temmuz 2017 itibariyle başlıyor. Sürücüler hız limitleri konusunda daha dikkatli olmak zorunda.

Bildiğiniz gibi yeni düzenleme ile bu gece 24’ten sonra iki gişe arasında belirlenen hız limitlerini ortalama olarak aşan ve iki gişe arasını olması gerektiğinden erken alan kullanıcılar hız cezası yiyecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni uygulaması ile insan kaynaklı gerçekleşen trafik kazalarının, doğaya salınan zararları gazların ve yakıt sarfiyatının azalması hedefleniyor.

Hangi otoyollarda geçerli?

Bir HGS/OGS geçiş noktasından diğerine kadar belirlenen sürenin altında gidenlere trafik kanunları kapsamında ceza kesmeyi hedefleyen uygulama şimdilik Edirne – İstanbul, İstanbul – Ankara, İzmir – Aydın, Niğde – Adana , Mersin – Adana, Adana – Şanlıurfa otoyollarını kapsıyor.

Güncel hız limitleri neler?

Sözü geçen otoyollarda azami hız otomobiller için 120 km/h, minibüs; otobüs ve motosiklet için 100 km/h, kamyonet sınıfı için 95 km/h, panelvan için 110 km/h, tehlikeli madde taşıyan araçlar (aksi bir sınır yoksa) için 70 km/h, çekici ve kamyonlar için 90 km/h ve arızalı bir aracı çeken araçlar için 40 km/h olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca en güncel hız sınırlarını buradaki adresten takip edebilirsiniz.

Hız cezaları ne kadar?

2017 yılı için belirlenmiş hız cezaları aşağıdaki şekilde;

Hız limitini %10-%30 arası aşmak 206 TL ve 10 ceza puanı,

Hız limitini %30 üzeri aşmak 427 TL ve 15 ceza puanı.

Ayrıca hız limitini 1 yıl içinde 5 defa %30 üzerinde ihlal ettiği tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl el süreyle konduğunu da hatırlatalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU