Yeni nesil MacBook Air, USB Tip-C kullanabilir

macbook air

Apple, gelecek nesil MacBook Air modelleri için bir yeniliğe imza atarak USB Tip-C kullanmayı düşünmeye başladı.

Birçok firma  USB Tip-C kullanımına geçmeye hazırlanırken bu alanda ilk olmayı düşünen Apple yeni nesil MacBook Air modellerinde bu geçişi düşünmeye çoktan başladı bile. Bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre, yeni nesil MacBook Air modelinde USB Tip-C ve Thunderbolt 3 bağlantılarını bir arada bulunduracak. Bu sayede Apple, bağlantı yuvası sayısını azaltarak hem maliyeti düşürecek hem de batarya gibi diğer donanımlara için biraz daha alan açacak. Bu bağlantı tipi Apple daha önce  MacBook dizüstü modelinde kullanmıştı şimdi de MacBook Air için bunu düşünmeye başladı.

Zaten USB, MegSafe ve Thunderbolt girişlerini barındıran MacBook Air bu sayıyı biraz azaltacak. USB 3.1 standardını temel alan Tip-C bağlantısı ile hem enerji aktarımı mümkün hale geliyor, hem de 10Gbps teorik hızlarına kadar veri transferi gerçekleşebiliyor. En önemli özellik ise Thunderbolt 3 ile uyumlu adaptörler ile birçok fazla cihaza bağlantı sağlanabiliyor. Bu cihazlar depolama çözümleri, harici ekran kartları gibi çeşitli seçeneklerden meydana gelebiliyor.

Henüz ne zaman piyasada olacağı bilinmeyen yeni MacBook Air modelinin, Eylül ayındaki iPhone etkinliğinde yada 2017 bahar ayındaki özel davette tanıtılması bekleniyor.

Sony, yeni nesil amiral gemisi olarak Xperia XR tercih edebilir