Ana SayfaAkıllı TelefonYeni nesil iPhone 6S Apple'ın elinde mi kaldı?

Yeni nesil iPhone 6S Apple’ın elinde mi kaldı?

Her iPhone modelinde Apple Store’ların önünde kurulan çadırlar bu sefer kurulmadı ve gelen haberlere göre Cupertino’lu firmada yeni nesil iPhone’lar konusunda ciddi bir endişe baş gösterdi. iPhone 6’nın dolaylı olarak satıştan çekilmesi ise iPhone 6S satışlarına ne kadar etki edecek bunu da zaman gösterecek!

iPhone 4S‘in satışa çıktığı ilk günü çok iyi hatırlıyorum. Neredeyse kilometrelerce bir kuyruk oluşmuştu Manhattan Apple Store önünde. O dönemde Apple Store çalışanlarının geceden başlayan çorba ikramları haberleriyle birlikte “gerçekten ilginç bu adamlar” yorumlarını bir arada yapmıştık. Tüm dünyada görülen bu yığılma sonrasında Apple efsanesi de aslında kendin kendine oluşmaya başladı. Dünya çapındaki Apple fanları ürün lansmanları öncesi Apple Store‘ların önünde yen nesil ürünleri bekliyor ve ürünlere ilk kez sahip olanlar çılgın kalabalığa aldıkları ürünleri göstererek büyük bir “sükse” yapıyorlardı!

New iPhone on sale

Bu görseller iPhone 6S‘in satışa sunulması ile birlikte sona erdi. Evet yazının başından beri sadece iPhone 6S dediğimin farkındayım; zira yeni nesil iPhone’ların lansmanı boyunca Apple‘ın sadece iPhone 6S‘ten bahsettiğine şahit olduk. Apple büyük ekranlı iPhone 6S Plus‘tan ise neredeyse hiç bahsetmedi. iPhone 6 Plus satış rakamlarının beklenenin gerisinde olması ve bu ekran boyutunda kullanıcıların halen Android ekosistemini tercih etmeleri Apple‘ın iPhone 6S Plus‘tan neden bahsetmediğinin açık bir kanıtıydı. Bu doğal bir süreç miydi derseniz size bir soru ile cevap vermek isteriz. “Bir firma yeni ürününü (iPhone 6S) öne çıkarmak için nasıl olur da pazara sunacağı (iPhone 6S Plus) ürününden hiç bahsetmez?” Bunun yanında lansman sırasında gösterdiği oyun ve uygulamaların iPhone 6S Plus‘ta hiç çalıştırılmaması ise bir başka soru olarak karşımıza çıkıyor…

iphone-6s

Bu deli soruların cevabını bulmak tabi ki biz faniler için mümkün değil ama Apple’a yakın kaynaklar iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘ın ön sipariş rakamlarından pekte memnun olmadığını ortaya koyuyor.

iPhone 6 Gold ve iPhone 6 Plus Gold nerede?

Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tanıtıldığı gece “müthiş” bir satış stratejisi ile kendi sitesinden ve mağazalarından Gold renge sahip iPhone 6 ile iPhone 6 Plus‘ları kaldırdı. Bu gün itibariyle Apple’dan (iPhone 6S‘in satışta olduğu ülkelerde dahil olmak üzere) iPhone 6 almak isterseniz; telefonu alabiliyorsunuz ama Gold rengi yok!

Bunun nasıl bir satış stratejisi olduğunu anlamak; Apple‘ın elinde kalan gri ve gümüş renkli iPhone’ları bitirmek için mi bu yola başvurduğunu anlamak ise “yine biz faniler” için imkansız bir durum. Apple’ın yeni nesil iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile aradığını bulamadığı firmaya yakın kaynaklar tarafından dile getirilirken ve iPhone 6‘nın popülaritesini halen koruması üzerine bazı basın mensuplarının oldukça ilginç bir biçimde A9 yonga setinin başarısından bahsetmeye ve/veya bahsettirilmeye başlaması ise oldukça ironik bir durum ortaya koymakta.

apple-a9-islemci

Bu sektörde söz sahibi olan arkadaşların Android işletim sisteminde çalışan Geekbench 3 testi ile iOS platformunda çalışan Geekbench 3 test sonuçlarını karşılaştırmaları ve Apple’ın A9 yonga setinin “neredeyse” Intel Core M platformu ile aynı performansa sahip olduğu sonucuna varmaları ise bu bombardıman daha da devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Kısacası, yerli ve yabancı bazı editör arkadaşlar “iPhone 6’lar ve iPhone 6 Plus’lar öldü” demeye lafı getiriyor ki bu da oldukça ilginç ve komik bir durum ortaya koyuyor.

Kim ne derse desin Apple‘ın yaptığı en başarılı iş “pazarlama“. Apple aynı model telefonu 2 yıl boyunca piyasaya sunarak hiçbir firmanın yapamadığını yapıyor ve kimse de ne tasarımdan, ne de malzeme kalitesinden bahsetmiyor. Oysaki Samsung‘un ya da LG‘nin aynı tasarımı üst üste 2 yıl bizlere sunduğunu düşünebiliyor musunuz?

Bir diğer konu ise iOS 9. iOS 9‘u yükleyen öncelikle iPhone 5, iPhone 5S ve iPhone 6 sahiplerinin ciddi oranda şikayet ettiğini görüyoruz. Apple bu sorunla kullanıcılarını her daim yüz yüze bırakıyor. Yeni işletim sisteminin eski telefonlarda beklenen optimizasyonun sağlanamaması ve kullanıcılarını telefonlarından soğutması ise yine aynı satış stratejisinin bir ürünü olup olmadığını bilemiyoruz ama bu noktada şu soru aklımıza geliyor; “Arkadaş hiç mi insan yok bu güncellemeyi önceki iPhone modellerinde deneyen?”

Bu kadar sorunlu bir güncellemeyi Apple neden kullanıcılarına sunar ve kusursuz çalışan telefonlar yeni sürümle birlikte 149 TL’ye satılan Android tabletlere döndürür bunun da takdirini sizlere bırakıyoruz…

Apple iPhone 6S ile aradığını tam olarak bulup bulamadığını 2016’nın ilk çeyrek mali tablo sonuçları açıklandığında göreceğiz. Söylenenler gerçekten doğruysa iPhone 6S‘in  iPhone 6‘nın satış başarısının ne kadar gerisinde kaldığını ise bize sadece zaman gösterecek. Birçok kullanıcının orta fiyat segmentinde, kabul edilebilir performansın peşinde koştuğu bu dönemde “amiral gemisi” telefonların başarılı olup olamayacağını ise bize zaman gösterecek!

Uzun lafın kısası ise şu;

  • Apple, iPhone 6S‘ten tam olarak aradığını bulamadı ve ağırlığı ilginç bir biçimde iPhone 6S Plus‘a kaydırdı.
  • A9 yonga seti ve RAM miktarı öne çıkartılarak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus‘ın yeni telefonlardan çok daha yavaş bir telefon olduğu ortaya konmaya çalışılıyor.
  • iOS 9’un en kusursuz iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘ta çalıştığı iddia edilerek kullanıcılar yeni telefonlara yönlendiriliyor.
  • Apple’ın en çok satan rengi “Gold” eski telefonlardan kaldırılarak bu renkte telefon almak isteyenler yine iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘a yönlendiriliyor.

Apple’ın bu satış stratejisini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik. Apple yeni telefonları başarılı olsun diye ciddi bir kampanya yürütüyor ve hatta bindiği dalı kesiyor. Bu konuda ki yorumlarınızı bekliyoruz….

Akıllı telefonlarda kasetle oyun devri geliyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU