Yeni koronavirüs tedbirleri geldi! İşte yeni yasaklar

Koronavirüs vakaları 1

Vaka sayısının hızla artmasının ardından yeni tedbirler devreye sokuldu. İşte yeni koronavirüs tedbirleri.

Bugün gerçekleşen kabine toplantısının ardından yeni yasaklar açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mevcut tedbirler ile vaka artışının önüne geçilemezse yeni tedbirlerin geleceğini söylemişti.

Nitekim vaka sayıları artmaya devam edince yeni tedbirler de kaçınılmaz oldu. Artık hafta sonu sokağa çıkmak tamamen yasaklandı. Ayrıca hafta sonu belli saatlerde olan sokağa çıkma yasağı hafta içine de kaydırıldı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleriyle yeni yasaklar.

Yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı!

Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi Pazar artık evlerimizdeyiz.

Üretim, tedarik, lojistik, sağlık tarım ve orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

Market bakkal kasap manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

Yılbaşı kutlamaları da yasaklandı

Tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde mevlüt, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır.

Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecektir.

Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir. AVM’lere girişte HES kod uygulamasına geçilecektir.

Kalabalık caddeler ile meydana girebilecek kişi sayısı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ile sınırlandırılabilecektir.

50 kişiden fazla olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Vaka sayısı 31.219 oldu! İşte korkutan rakamlar