Ana SayfaGenelYeni hedef: Endüstriyel kontrol sistemleri

Yeni hedef: Endüstriyel kontrol sistemleri

Casus yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyalarıyla saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemleri risk altında

2021’in ikinci yarısında endüstriyel kontrol sistemleri (ICS) dahil bilgisayarlarının neredeyse %40’ı en az bir kez kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğradı. Genel saldırı sayısı 2021’in ilk yarısına kıyasla hafif bir düşüş gösterse de yılın ikinci yarısındaki ICS tehdit manzarası madencilerin engellendiği ICS bilgisayarlarının binde 5 oranında artmasıyla çeşitlendi. Casus yazılımlar binde 7 puan artarken, kötü amaçlı komut dosyaları 2020’nin başında görülen oranın 1,4 katına ulaştı.

endüstriyel kontrol sistemleri

ICS CERT’e göre 2021’de kötü amaçlı içeriklerin engellendiği ICS bilgisayarlarının oranı 2020’ye göre 1 puan artarak %38,6’dan %39,6’ya yükseldi. Bununla birlikte durum her 6 ayda bir incelendiğinde manzara daha iyi görünüyor. 2021’in ikinci yarısında bu rakam bir buçuk yılda ilk kez 1,4 puan azaldı.

Genel olarak Kaspersky güvenlik çözümleri, 2021’in ikinci yarısında 20 binden fazla kötü amaçlı yazılım türevini engelledi. Bu rakam önceki altı aya kıyasla çok fazla değişmese de tespit edilen kötü amaçlı yazılımların ayrıntılı analizi casus yazılım, kötü amaçlı komut dosyaları ve madenciler tarafından saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının arttığını gösteriyor.

Kötü amaçlı komut dosyaları yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artıyor. 2021’in ikinci yarısında saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının yüzdesi 2020’nin başına göre 1,4 kat, 2021’in önceki yarısına kıyasla binde 5 oranında arttı. Siber suçlular veri toplamadan yüklemeye kadar çeşitli hedeflere ulaşmak için kötü amaçlı komut dosyaları kullanıyor. Casus yazılım veya kripto para madencileri gibi diğer kötü amaçlı yazılımlar bu şekilde bulaşıyor.

Tehdit aktörleri daha fazla komut dosyası kullandıkça, casus yazılımlardan ve kripto para madencilerinden daha fazla yararlanıyorlar. Bunlardan ilki çoğunlukla kurbanların kimlik bilgilerini veya paralarını çalmak için kullanılıyor: Casus yazılımlarla saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının yüzdesi 2020’nin ilk yarısından bu yana 1,4 puan arttı. Madenciler tarafından saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının payı ise 2020 yılının ilk yarısından bu yana iki katından fazla arttı.

iPhone 14 için yeni bilgiler geldi

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting