Ana sayfa Genel Yapay zeka koklamayı öğrenecek

Yapay zeka koklamayı öğrenecek

Yapay zeka koklamayı öğrenebilir mi? Google’ın mühendislerine göre cevap evet. Kokuyu tespit etmek çok karmaşık bir mesele ama Google Brain Team’e göre, yapay zeka bunun altından kalkabilir.

Yapay zekanın bir götüntüyü, ışığı, rengi analiz etmesi bugünün teknolojisiyle artık çocuk işi. Işığı yani görüntüyü analiz edebilmek, kamera sensörleri ile çok basitçe üzerinden gelinebilen bir problem. Bu sayede makineler artık görüntüler üzerinde her türlü işlemi gerçekleştirebiliyor.

Koku analiz etmek çok zor bir iş

Ancak iş kokuya gelince iş değişiyor. Havadaki molekülleri analiz etmek mümkün ancak ortamdaki molekülleri tanıyarak o ortamda hangi kokunun var olduğunu tahmin etmek mümkün olmuyor. Bir ortamdaki kokuyu tespit edebilmek için çok sayıdaki değişkeni dikkate almak gerekiyor. Bu nedenle de bu zamana kadar kokuyu tanıyabilen bir algoritma veya dijital bir araç geliştirmek mümkün olmadı.

Fakat Google yapay zeka mühendisleri şimdi bunu değiştirecek. Google’a göre, doğru algoritmaları geliştirerek yapay zekanın, ortamdaki kokuyu tanıması mümkün olacak.

Bu gelişme, yangın alarmlarında, gaz kaçağı tespitine veya bir evin havasını, kokusunu analiz edip ortamı havalandırmak için doğru araçları çalıştırmayı da mümkün kılacak. Yani yapay zeka kokuyu analiz etmeyi başardığında, günlük yaşamın kalitesini artırmak mümkün olacak.

Google şimdi 5000 bin parfümden alınan molekülleri analiz edecek bir sistem kurdu. Yapay zeka bu kokuları tanıdıktan sonra dünyadaki milyonlarca farklı kokuyu hissedebilecek bir temeli atmış olacak.

Ancak bu iş yapay zekaya sadece parfüm koklatmakla bitecek bir süreç değil. Bugünün dijital gaz kaçağı araçları, çoğu zaman bir saç spreyinden yayılan molekülleri bile doğal gaz kaçağı ile karıştırabiliyor ve yanlış alarm verebiliyor.

Netflix hızlı oynatma özelliğini test ediyor!

Yapay zekanın kokuları daha iyi analiz etmesiyle yanlış alarmların önüne geçmek mümkün olacağı gibi, daha güvenli sistemler de kurulabilecek.

yapay zeka koku

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bitdefender Total Security – Ebeveny Kontrolü ile ailenizi güvende tutun!

Bitdefender Total Security, Ebeveny Kontrolü özelliği sayesinde hem sizin hem de ailenizin güvende kalmasını sağlar. Dijital dünyadaki yolculuklarda güvenle eşlik eder. Anne ve baba olarak,...

Son Haberler