Xbox One X video inceleme


Xbox One X video inceleme: Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox One X, test merkezimize ulaştı. Dünyanın en güçlü oyun konsolu olarak tanıtılan ürün, bakalım bize neler sunuyor.

Xbox One X video inceleme – yazılı inceleme: Video oyun sektörünün önemli oyuncularından Microsoft, nihayet “Dünyanın en güçlü oyun konsolu” olarak lanse ettiği cihazı Xbox One X’i ülkemizde de satışa sundu. 2699 TL’lik satış fiyatı bulunan konsol, ilk etapta ülkemizdeki ekonomik durumları düşününce sizi zorlayabilir. Öte yandan Sony PlayStation 4 Pro tarafına baktığımızda ise, 1900 TL’lik bir satış fiyatı var. Peki Xbox One X bize neler sunuyor, şimdi bunlardan bahsedelim. Daha sonra PlayStation cephesiyle kısa bir karşılaştırmasını da yapacağız.

Tasarım

Xbox One X’in sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın köşeli hatları ve birçok ev dekorasyonuna uyum sağlayacak bir siması var. İster yatırarak, isterseniz de dik konumlandırarak kullanabiliyorsunuz. Ürünün kutusunda Xbox One X’i dik olarak konumlandırma aparatı da geliyor. Ufak bir hamleyle oldukça sağlam bir konumlandırma elde ediyorsunuz. Sallanırsa düşer mi diye korkmanıza hiç gerek yok.

Bir diğer dikkat çekici detay ise, bu kez güç kaynağı tarafında olmuş. Bu defa konsolun dışında devasa bir adaptör yer almıyor. Yalnızca güç kablosunu bağlıyorsunuz ve hepsi bu. Bu da ergonomi olarak çok başarılı bir hamle olmuş.

Xbox Gamepad’inin tasarımına bakacak olur isek, ilk etapta gamepad’te kullanılan plastik malzeme beni biraz rahatsız etti doğrusu. Dualshock 4’teki rahat ve yumuşak tutuş hissini alamadım. Yine de alışmak zor olmuyor. Tuş dizilimleri gayet başarılı ve oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bu gamepad’in de iki adet pille, kablosuz olarak çalıştığını belirtmek gerek. Kutuda iki tane de Duracell pil çıkıyor.

Türkçe arayüz

Cihazı açıp Microsoft hesabınızla login olduktan sonra sizi Türkçe Xbox arayüzü karşılıyor. Kullanımı gayet kolay ve arayüz aynı zamanda akıcı tasarlanmış. Ekran geçişleri, yaptığınız seçimler, geri dönüşler, hepsi gayet seri bir şekilde işliyor. “Hız” faktörünün önemli olduğu günümüzde, bu detaya dikkat edilmesi çok önemli.

Teknik detaylar

Konsolun biraz da teknik detaylarından söz edelim. Öyle ya, “DÜnyanın en güçlü oyun konsolu” olarak bahsi geçen Xbox One X’i inceliyoruz. Cİhaz, AMD tarafından hazırlanan 8 çekirdekli ve 2.3GHz hızında çalışan özel bir GPU’ya sahip (6 teraflop, 326 GB/saniye bellek bant genişliği). 12GB GDDR5 RAM ve 1TB dahili depolaması bulunuyor. DTS 5.1, Dolby Digital 5.1 gibi ses teknolojilerine destek veriyor ve en önemlisi de hem 4K oyun hem de 4K filmlerinizi performanslı bir şekilde çalıştırabiliyor. Bu teknik detaylardan yola çıkarsak, Xbox One X’in şimdiye kadar hazırlanmış en gelişmiş Xbox konsolu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca rakibi PlayStation 4 Pro’nun da önünde yer alıyor.

Xbox One X video inceleme

Exclusive oyun eksikliği devam ediyor

Xbox konsollarında geçmişten günümüze “exclusive” yani “konsola özel” oyunlar konusu hep ciddi bir sıkıntı olmuştur. Bunun yerine ise yetkililer, multiplatform olarak hazırlanan oyunların Xbox platformlarına geliştirilmesinin daha rahat olduğunu, Xbox’da daha iyi performans sunduklarını ve Xbox Live online servisleri sayesinde de oyunculara daha iyi online oyun deneyimleri sunabildiklerini savunurlar. Birçok nokta da haksız da değiller, ancak exclusive oyun faktörü milyonlarca oyuncu için çok önemli ve bu sebeple de şu an PlayStation 4’ün bu nesilde liderliğini sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Gelelim 4K oyun performansına

Xbox One X Scorpio Edition konsolumuzu, Samsung’un ürettiği 65 inç, 4K çözünürlüklü The Frame TV’ye bağlayarak test ettik. Oynadığımız ilk oyun, Sledgehammer Games tarafından hazırlanan Call of Duty: WW2 idi. Oyunu FHD çözünürlük ve en üst seviye ayarlarda PC’de oynamış biri olarak, Xbox One X’de daha etkileyici göründüğünü söyleyebilirim. Tabii bunda 65 inç televizyonun ve 4K çözünürlük faktörünün de payı büyük. Microsoft, multiplatform hazırlanan oyunlarda bu taktiği kullanabilir. Sıklıkla “Bu oyun PC’de de var, ama 4K olarak Xbox One X’te daha iyi görünüyor” diyebilir. Daha sonra da yeni Forza oyununu denedik. Forza da 4K olarak gerçekten çok iyi görünüyor. Gerek araç tasarımları, gerek pist tasarımları, gerekse de hava durumu faktörü çok iyi.

Yetkililer, birçok üçüncü parti oyunun Xbox One X’de 4K olarak oynanabileceğini belirtmişti. Örneğin Assassin’s Creed Origins de şu an Xbox One X’te 4K olarak oynanabiliyor.

Film tarafına geldiğimizde ise, son dönemde 4K Blu-Ray film yelpazesi artıyor. Bu filmleri bu konsolda rahatlıkla izleyebilirsiniz. Tabii internet üzerinden 4K yayınları da takip edebilirsiniz. Tabii bunun için iyi bir internet bağlantısına ve geniş bir kotaya ihtiyacınız var.

Peki ama benim 4K TV’m yok, FHD TV’m var. Yine de bu konsolu almalı mıyım?

Cihazdan tam performans alabilmeniz için 4K televizyonunuzun olması şart. Eğer FHD televizyonunuz varsa, yine önceki Xbox modellerine kıyasla daha detaylı ve akıcı görüntüler elde edebilirsiniz. Tabii fiyat unsurunu göz önüne alırsak Xbox One S ve PlayStation 4 Pro’nun daha uygun olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor.

Xbox One X video inceleme

Xbox One X video inceleme

Xbox One X video inceleme – yazılı inceleme: Xbox One X mi PlayStation 4 Pro mu?

Teknik özelliklere baktığımızda, ikisi de 4K oyun çalıştırabiliyor, ama Xbox One X’in daha güçlü olduğunu görüyoruz. Ayrıca Xbox Live gibi gelişmiş bir online servisi de var.
Exclusive, yani konsola özel oyunlara baktığımızda PlayStation 4 Pro’nun açık ara önde olduğu gerçek. Ayrıca PS4 tarafında PlayStation VR oyunları da her geçen gün artıyor. Bu bölüme ek olarak, Sony’nin birçok oyunu Türkçe dublaj ve altyazı destekleriyle sunduğunu unutmayalım.

Fiyat faktörüne baktığımızda da PlayStation 4 Pro’nun daha uygun olduğu gerçek.

Yine de burada son karar, oyunculara düşüyor.

Xbox One X video inceleme – yazılı inceleme: Son sözlere gelecek olursak

Xbox One X, tekrar etmek gerekirse, dünyanın en güçlü konsolu. Sessiz çalışıyor ve ısınmıyor. 4K oyunları ve 4K Blu-Ray filmleri çalıştırabiliyor. Akıcı bir arayüze ve gelişmiş bir online servise sahip. Lakin exclusive oyun tarafında hala rakibi PlayStation’a karşı çok zayıf ve ülkemiz ekonomik faktörlerini göz önüne alırsak 2699 TL’lik satış fiyatı da herkese hitap etmiyor.

Artılar:

Güzel tasarım

Güçlü donanım

Türkçe arayüz

Eksiler:

Konsola özel oyun yelpazesi çok dar

Türkçe oyun desteği henüz yok

Fiyatı biraz yüksek

Apple, iPhone X’teki sorunu düzeltti


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git