Uçtan Uca Fiber Altyapı Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

Uçtan Uca Fiber Altyapı Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

Türk Telekom’un, 2023 yılını 2024’e bağlayan 31 Aralık gecesinde Çanakkale’de gerçekleştirdiği çalışmalar ile ülke genelindeki fiber ağ uzunluğu 435 bin kilometreye ulaştı.

 Türk Telekom, “memleketin bir şehrinde değil her şehrinde” mottosuyla hız kesmeden çalışarak 81 ilin tamamında, tüm ilçe ve köyleri uçtan uca fiber ağlarla örüyor.

Yeni yıla, mili mücadele ruhunu barındıran Çanakkale’de gerçekleştirdiği saha operasyonlarıyla giren Türk Telekom, Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde yürütülen çalışmalarla fiber ağ uzunluğunu 435 bin kilometreye ulaştırdı.

Türkiye’nin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar her köşesini fiber ağlarla ören Türk Telekom, deniz altındaki birçok farklı noktadan hat çekerek tarihi Gelibolu Yarımadası ve Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada’yı fiberleştirirken, memleketin her köşesini 1000 Mbps hızında internetle buluşturuyor.

Uçtan Uca Fiber Altyapı Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

“Ülkemizin dijital geleceğini inşa ediyoruz”

Yeni yılı Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde, fiberleşme çalışmalarını aralıksız sürdüren saha ekipleriyle karşılayan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye Yüzyılı’nda hayatın her noktasına değer katan çalışmalarımızla, istisnasız herkes için erişilebilir bir dijital gelecek inşa etmeyi hedefliyoruz. Bu hedef kapsamında; memleketin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar, “bir şehirde değil her şehirde” proje ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2024 yılı itibariyle, milli mücadele ruhunun simge şehirlerinden Çanakkale’de, saha ekiplerimizin özverili çalışmalarıyla, fiber ağ uzunluğumuzu 435 bin kilometreye ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Yüksek teknolojilerinden aldıkları güçle hayatın her alanına yatırım yaptıklarını vurgulayan Önal, “Savunmadan sanayiye, finanstan enerjiye, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, sanattan spora birçok farklı alanda dijital dönüşüme öncülük ediyoruz. Teknoloji alanındaki deneyimimizle otoyolları, köprüleri, şehirleri, tarihimizi yansıtan kültürel ve manevi miras alanlarımızı uçtan uca dijitalleştiriyoruz.

Uçtan Uca Fiber Altyapı Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

Malkara-Çanakkale otoyolunda gerçekleştirdiğimiz  altyapı çalışmaları da bunun güzel bir örneği. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Çanakkale Boğazı’nın iki tarafını birleştirmesi gibi Türk Telekom olarak biz de boğazın iki yakasını fiber ağlarla örüyoruz. Tarihimizde çok kıymetli bir yere sahip olan Gelibolu Yarımadası’nı ve ülkemizin en batısında bulunan Gökçeada’yı deniz altından fiber ile buluşturuyoruz.

Çanakkale Merkez’de fiberleşme oranımız yüzde 97’ye; 435 bin km’lik ağ uzunluğumuz ile Türkiye genelinde hane kapsamamız ise 32,2 milyona ulaştı. Türk Telekom olarak, insanı merkeze alan yaklaşımımızla teknoloji birikimimizi doğru yatırımlarla güçlendirerek dijital geleceğin inşasına liderlik etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Gelibolu ve Gökçeada’da  yüzde 100’e yaklaştı

 Türk Telekom, gerçekleştirdiği altyapı operasyonlarıyla Çanakkale’nin 12 ilçesinden 11’inde kullanıcılarına 1000 Mbps hızında internet hizmeti sunuyor. Türk Telekom’un dönüşüm çalışmaları ile Çanakkale Merkez’de kırsal alanlar da dahil olmak üzere fiberleşme oranı yüzde 97’ye yükseldi.

Tarihi Yarımada’ya deniz altından geçen birçok farklı hatla altyapı götüren Türk Telekom, Gelibolu’daki  oranını yüzde 94’e, Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada’da ise yüzde 96’ya çıkardı.

Uçtan Uca Fiber Altyapı Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

İstanbul-Malkara-Çanakkale Otoyolu’nu kapsayan güzergahta yüksek hızda internet altyapı sağlayarak akıllı ulaşım sistemlerine katkı sunan Türk Telekom, sürüş güvenliği sağlayacak teknolojilerin yanı sıra, Ana Kontrol Merkezi, Ana Veri ve Felaket Kurtarma Merkezleri’nin teknolojik altyapısını hızlı, etkin ve koordineli müdahaleye imkân verecek şekilde oluşturdu.

Ayrıca otoyolun denetim kontrolü, veri toplama (SCADA) altyapısı, dijital mesaj ve trafik işareti (VMS-VTS) sistemleri, trafik kontrol sisteminin yazılımları ve ödeme sistemleri yazılımları, gişelerin veri haberleşmesinin yapısı yedekli bir şekilde Türk Telekom’un sorumluluğunda gerçekleştirildi.

Razer Kaira Pro Hyperspeed oyuncu kulaklığı ile heyecanı hissedin!