Ana sayfa İnternet Fiber altyapı uzunluğu 300 bin km’yi aştı

Fiber altyapı uzunluğu 300 bin km’yi aştı

Türk Telekom cephesinden gelen açıklamalara göre; Türk Telekom’un fiber altyapı uzunluğu Aralık 2019 itibariyle toplamda 300 bin km’yi geçmiş durumda.

Türk Telekom’un 81 ili kapsayan fiber altyapı uzunluğu 300 bin km’yi aştı. Fiber ağ için de açıklamalarda bulunan telekomünikasyon devi, fiber altyapıya yaptıkları yatırımlar sonucunda müşterilere ulaştırdıkları fiberi son 10 yılda 10 kat arttırdıklarını belirtiyor.

Türkiye’deki fiber altyapının yüzde 80’inde imzası bulunan Türk Telekom, Türkiye’nin fiber hane kapsamasını da son 2 yılda 5 milyonun üzerinde artırmayı başardı. Türk Telekom’un fiber hane kapsaması, 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselmiş bulunuyor. Bu 21,7 milyonun 6,2 milyonu eve ya da binaya kadar fiber, 15,5 milyonu ise sokağa kadar fiberden oluşuyor.

Fiber altyapı uzunluğu her gün artıyor

Türk Telekom’un yeni dönem hedefleri arasında fiber altyapı olmayan bölge ve hanelere fiberi en kısa sürede ulaştırmak yer alıyor. Bu hedef doğrultusunda hızlandırılan fiber altyapı çalışmaları ile son iki yılda toplam 2,2 milyon yeni haneye ulaşılmış.

Türk Telekom yetkilileri, günde ortalama 10 bin yeni haneye erişim sağladıklarını belirtiyor. Kurum, yeni söyleminde de belirttiği üzere fiberi sadece merkeze değil herkese, ülkenin dört bir yanındaki her mahalleye, her sokağa ulaştırmak ve bu hizmeti kapsayan hane sayısını artırmak için çalışmalarına var gücüyle devam ediyor.

fiber altyapı uzunluğu

İstanbul’da fiber altyapısı olmayana bir haftada fiber

Nitekim, şirketin CEO’su Ümit Önal da, 24 Aralık’ta yaptığı değerlendirme toplantısında bu konudaki iddialarını bir adım daha ileriye götürerek 2020 Ocak ayından itibaren İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden her aboneye bir hafta içinde fiberi getirme sözü verdi.

Önal’ın, verdiği bu sözü en azından şimdiye kadar tuttuğunu da, sosyal medyada ev ve işyerlerine kısa sürede fiber çekildiğine dair teşekkür paylaşımlarında bulunan abonelerin sayısından anlayabiliyoruz. Türk Telekom bu işi gerçekten de başaracakmış gibi görünüyor.

Öte yandan, mevcutta bakır kablo üzerinden hizmet alan 2 milyon abonenin bağlantısının bakırdan fibere dönüştürülmesi planlanıyor.

Fiber altyapı, 5G ve sonrasında kullanılacak yeni nesil hızlı iletişim teknolojileri için de olmazsa olmaz niteliğinde. Mevcut LTE baz istasyonlarının yaklaşık yüzde 50’sini şimdiden fibere bağlayan Türk Telekom, bu yönüyle de dünyada ender operatörlerden birisi.

Redmi Note 8 Pro vs Oppo A9 2020 Hangisi daha iyi?

5G’ye geçişin aşama aşama olacağı ve 5G hizmeti verilecek öncelikli sahaların halihazırda fiber şebeke ile kapsandığı düşünüldüğünde Türk Telekom’un şimdiden 5G’ye hazır olduğunu söylersek pek de yanılmış olmayız.

Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Sony, bu telefonla çıkışa geçebilir: Sony Xperia 1 II (Mark 2)

Japon teknoloji devi Sony, bir zamanlar akıllı telefon pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın Xperia markası, pek çok teknoloji sever tarafından saygıyla karşılanan bir markaydı....

Son Haberler