Türk Telekom Grubu patent başvuru rekoru kırdı

Türk Telekom Grubu, Türk Patent Enstitisü (TPE) verilerine göre 18 patent ile yılın ilk altı ayında en çok patent başvurusu yapan telekomünikasyon şirketi oldu.

Türk Telekom Grubu olarak dünyanın en büyük entegre operatörlerinden biri olduklarını, yeni dönemde daha güçlü, hızlı ve çevik yapıyla sahip oldukları sinerjiyi 2015 yılının ilk yarısında gerçekleşen patent başvurularına da yansıtmaktan gurur duyduklarını dile getiren Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin:

Coskun+Sahin

“Türk Telekom Grubu olarak son 10 yılda sektöre 18 milyar TL’den fazla yatırım yaptık. Bunun da önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona aktardık. Türkiye telekomünikasyon sektöründe ‘Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan ilk mobil operatörüz. Sürekli değişen koşullara en iyi şekilde uyum sağlamanın ancak Ar-Ge ve inovasyon sayesinde mümkün olacağına inanıyoruz. Patent sayımızı ve başvurularımızı artırarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını en inovatif ve nokta atışıyla karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

Görme engellilere yönelik uygulamalardan akapunktur

uygulamasına kadar pek çok farklı alanda patent başvurusu var

Ar-Ge ve inovasyon alanında sektördeki liderliğini bir kez daha ortaya koyan Avea’nın yaptığı patent başvuruları arasında; mobil ağ yoğunluğuna bağlı dinamik ücretlendirme sistemlerinden, abonelerin çağrı yapmadan önce duygu analizlerini yaparak kullanıcıların çağrı yapıp yapmama kararını vermesine yardımcı olan duygu analizi gibi ilgi çekici örnekler de yer alıyor.

Avea’nın başvuru yaptığı diğer bazı ilgi çekici patentler şöyle sıralanıyor:

  • Türk işaret dili simultane çevirisi
  • Görme engelliler için sesli “arayanı bil” özelliği
  • Mobil uygulama üzerinden dış seslerin engellenmesi
  • Beslenme programına uyum için açlık hissini bastıran akupunktur uygulaması
  • Müzelerin korunması için mobil cihazlarda flaşın devre dışı bırakılması

Otostop robotunu parçaladılar

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin