Soyağacı paylaşımları tehlike saçıyor!


Kısa süre önce e-devlet üzerinden sorgulanmaya başlayan soyağacı bilgisi bir anda ülke gündemine oturdu. İlk olarak hizmete sunulduğundan tüm e-devlet sisteminin çökmesine neden olan bu sistem, sonrasında ise kaldırılmıştı. Gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından soyağacı sorgulama hizmeti tekrardan kullanıma sunuldu. Bu sistemin kullanıma sunulmasıyla birlikte soyağacı paylaşımları da dolandırıcıların radarına takıldı

Soyağacı paylaşımları sosyal medyaya sıçradı

Aslında bu hizmetin, böylesinde bir talep görmesi beklenmiyordu. Fakat insanımız 1800’lü yıllarda atalarının nereden göç ettiği konusuna fazlaca kafa yorunca tüm sistem çöktü. Neyse ki yeni getirilen sistem ile sorun çözülmüş oldu.

Şimdi soyağacı sorulama için e-devlet’e giriş yaptığınızda, talebiniz sistem tarafından kaydediliyor ve sonrasında listeniz hazır olduğunuzda e-posta ya da telefonunuz üzerinden size haber veriliyor. Ardından tekrardan e-devlete girip sorgulama sonuçlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Peki sosyal medyada sıklıkla paylaşımlara konu olan bu işlem ne gibi tehlikeler arz ediyor?


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin