Ana sayfa Akıllı Telefon Sony Xperia M4 Aqua ve M5'in Garip Sorunu!

Sony Xperia M4 Aqua ve M5’in Garip Sorunu!

Orta sınıfın en çok satan akıllı telefonları arasında yerlerini alan Sony Xperia M4 Aqua ve M5; pek çok kullanıcısını rahatsız eden bir probleme sahipler. Neyse ki, cihazları teknik servise göndermeden önce hala yapılabilecek birkaç şey var.

Sony, Xperia M2 Aqua’nın mirasçısı M4 Aqua’yı ilk kez 2 Mart 2015’de Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Cihazlar Kongresinde sergiledi.  IP65 ve IP68; su ve toz geçirmezlik sertifikasını alan ürün, aynı zamanda Japon teknoloji devinin, 8 çekirdek işlemci-su ile toz geçirmezlik kombinasyonun ilk temsilcisi oldu. 8 çekirdek işlemci, 13 megapiksel ön, 5 megapiksel selfie kamera, 5 inç 1200 X 780 piksellik ekran, 2 GB RAM, 128 GB SD kart’a kadar saklama alanı ile cihaz, fiyat-performans alanında bir anda sivrildi. Sony M4 Aqua, pek çok kullanıcının tercihi haline geldi.

Kullanıcı tercihlerini irdeleyen ve daha yüksek satış başarılarını hedefleyen Sony, M5 modelini, 2015 yılının son aylarında satışa sundu. Her açıdan öncüsünün bir tık ötesinde yer alan model; Full HD ekran, 3 GB RAM, 16 GB dahili saklama alanı, su ve toz geçirmezlik, 2.0 GHz Mediatek 8 çekirdek işlemci, 200 GB’a kadar Micro SD saklama alanı ve 21.5 megapiksel ön kamerayla kolayca sivrildi ve öncüsüne benzer, satış rakamlarına ulaştı.

Ne var ki iki cihazda, parlak yeteneklerine karşın, garip bir soruna sahip: Kamera hatası. Nedeni açıklanamayan bir şekilde iki modelde de(Özellikle M5’de), fotoğraf çekilmek istendiğinde “Kamera Hatası” veya “Hata, program şimdi kapatılacak” uyarısına rastlanıyor. Bu da cazip telefonların, albesini birkaç kademe aşağı çekiyor.

Teknik servise yollamadan önce üç adet asımız mevcut:

1- Bilgisayarınıza, Sony’nin resmi “PC Companion” uygulamasını kurun. Cihazın belleğini boşaltın ve USB kablo ile PC’nize bağlayın. PC Companion ile taramaya başlayın ve işe yaraması için dua edin.

2- Bu yöntem işe yaramadıysa Ayarlar/Uygulamalar/Kamera sektesini tıklayın ve ön belleği temizle seçeneğinden faydalanın.

3- İkinci yöntem de işinizi görmüyorsa, son tercihiniz Ayarlar > Gizlilik dosyasında, “Fabrika ayarlarına sıfırla” sektesi olacak. Bunu yapmadan önce tüm önemli dosyalarınızı yedekleyin.

Maalesef sorun çözülmediyse ve cihazınız garanti kapsamındaysa, teknik servise gidin ve yukarıdaki tüm adımları uyguladığınız vurgulayın. Böylece mükerrer bir eylem gerçekleşmeyecek ve asıl sorunun üstesine gidilebilecektir.

 

 

Barış Terunhttp://www.donanimgunlugu.com
Psikoloji ve İngiliz Dili eğitimi alan ve bilişim sektöründe ciddi bir tecrübeye sahip olan Barış, zamanını teknolojiye, otomobillere ve Donanım Günlüğü'ne ayırıyor.

4 YORUM

  1. Telefon alırken telefonumun 4,5 G uyumlu olmasına özen göstererek, Sony Mobile Xperia m5 telefonunu 09.01.2016 tarihinde aldım. Telefon 4,5 G’ye geçtiği anda telefonu kapatıyor ve şarj aletine takılmadan açılmadı. Sony yetkili servisini aradım ama operatör kaynaklı olabileceğini söylediler. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşündüm Android 6.0 kurup denedim ama ne yazık ki sonuç yine aynıydı.

    Bende KVK servisine götürdüm geçen hafta. Aynı gün sorunun düzeldiği mesajı geldi. Batarya değişmiş olarak geri verdiler. Teslim aldığım gün LTE açık bir şekilde denedim. 5 kere reset attıktan sonra telefon bir daha açılmamak üzere kapandı. Ertesi gün tekrar KVK’ya götürdüm. Bu seferde Anakartı değişecek dediler. Bu kadar basit bir hatanın bu kadar arıza yaratması Sony Moble firması tarafından düzeltilmeli. 6 ay içinde bu şekilde olması düşündürücü. Bilişim öğretmeni olarak artık kimseye Sony Mobile markasını önermeyeceğim!

  2. Merhaba arkadaşlar sony em4 aqua 2015 yılının Ağustos ayında telefon aldım telefon 4ay sonra kendiliğinden kapandı actım kenkendine birilerini arıyor ekran mavi oluyor kapanıyor telefon bu sorunu nedeni ile 17 ayda 3 kere anakart degişti şimdi ise 4CÜ sefere aynı arızayı yaptı

  3. sony x peria M4 Agua telefonum 4,5 g si kartını değiştiğim gün gelen giden görüşmelere kapatıldı,aldığım yere götürdüm Maltepedeki TELESERVİS e yönlendirdi götürdüm Anakartı değiştirdiler aldım birmüddet sonra gelen arama kapalı götürdüm yaptılar büsefer ben arıyorum karşı taraf duymadı..götürdüm ekran kapandı yaptılar kamera hatası verdi götürdüm yapamadılar parça için 10 bekledim ensonunda telefonu boktan alıp boka soktular..1,5 senedir Maltepe yolundayım…tam 7 kez ne yaptıysalar olmadı…bu telefonlar anladım ki 4,5 g simkartına uyumlu değil telefon çok ısınıyor öğlen sarjı bitiyor…en sonunda tüketici hakem heyetine başvurdum…çözüm bu sony telefonlarının görünüşüne aldanmayın..4,5 g simkartına uyumlu değil…benden söylemesi…

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

En güçlü akıllı telefonlar Ocak 2020

2020 model amiral gemisi telefonların çıkmasına artık sayılı günler kaldı. İşte yeni jenerasyon öncesi en güçlü telefonlar Ocak 2020 listesi. Akıllı telefon sektöründe önemli gelişmeler...

Son Haberler