Sıradaki iPhone’da OLED ekran kullanılabilir

iphone oled screen

Apple ve OLED ekran son günlerde sıkça birlikte anılmaya başlandı. Şimdiye kadar standart LCD ekran kullanan Apple, bu konuda değişikliğe gidebilir. İddia Samsung tarafından geldi. Detayları haberimizde.

iphone-oled-screen

İlk iPhone ve iPad modellerinden beri LCD ekran kullanan Apple, bu konuda son zamanlarda eleştirilmeye başlandı. Rakipleri 4K çözünürlüğe geçiş yapmaya başlarken firmanın halen eski ekran çözünürlüğünü ve eski panelleri kullanması göze batmaya başlamıştı. Şimdi ise değişiklik olacağı iddia ediliyor.

İddianın sahibi Samsung’a en yakın haber kaynaklarından biri olan Sammobile. Samsung ve Apple’ın bu konuda nasıl bir bağlantısı olabilir demeyin. Samsung, önemli bir ekran paneli üreticisi ve OLED konusunda adeta uzmanlığı var. İddia doğruysa Apple, sıradaki iPhone ve iPad modellerinde kullanacağı OLED ekran panellerini Samsung’tan alacak.

İddianın gerçeklik payı oldukça yüksek. Çünkü OLED panelle, LCD panellere göre daha ince. Dolayısıyla Apple’ın sıradaki iPhone modelini inceltmek için böyle bir tercih yapacağı düşünülebilir. Ayrıca güç yönetimi konusunda da OLED, LCD’den daha verimli bir teknoloji. Çünkü OLED ekranda piksellerin ayrı ayrı kontrol edilmesi mümkün. Böylelikle siyah rengin hakim olduğu ekranlarda o bölümü komple kapatmak enerji tasarrufu sağlıyor.

Start-up şirketlerden 5 benzersiz telefon!