SanDisk Ultra II 480GB SSD inceleme


SansDisk’in kullanıcıların beğenisine sunduğu SSD ürünlerinden biri olan Ultra II modeli her bir Nand hücre başına 3 bit kullanımıyla dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor.

SanDisk Ultra II ‘nin 120, 240, 480 ve 960 GB kapasiteye sahip modelleri bulunmakta. Bizim incelediğimiz model ise 480 GB’lık.

Eğer bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız depolama tarafında tercihinizi SDD disklerden yana kullanmalısınız. 512 GB’lık depolama cihazların popülerliği her geçen gün artıyor diyebiliriz. Artan oyun kapasiteleri düşünüldüğünde, özellikle oyuncuların depolama ihtiyaçlarına çözüm olarak 512 ve üzeri SSD modellerini tercih ettiklerini görüyoruz. SSD depolama birimlerinin fiyatlarının da son 6 ayda makul seviyelere geldiğini söyleyebiliriz. Artık mekanik disklerin eski maliyet cazibesi ortadan kalkıyor.Sandisk Ultra II 480 GB 3

Gelelim Ultra II’nin teknik özelliklerine. Bu depolama birimi 550 MB/s sıralı okuma ve 500 MB/s sıralı yazma hızına sahip. Ürünün rastgele okuma değeri 98K’ya kadar ve yazma değeri ise 83K’ya kadar olanak sağlıyor. SSD’nin kalınlığı 7 mm bu sayede UltraBook’larda dahi kolayca kullanılabilecek bir depolama çözümü olarak karşımıza çıkıyor.

Sizleri fazla teknik detay ile sıkmak istemiyorum. Hemen cihaz üzerinde yaptığımız test sonuçlarına geçelim ATTO ile yaptığımız testlerde averaj olarak 509 MB/s yazma ve 555 MB/s okuma hızlarına ulaştık. Yaptığımız diğer testlerde de aşağı yukarı bu değerleri aldığımız söyleyebilirim.

SanDisk Ultra II SSD’nin perakende paketinde ekstra aksesuar yok. Ancak Dashboard yazılımı ile birlikte geliyor ve bu yazılım düşük maliyetli, yüksek kapasiteli bir SSD seçerken dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alıyor. SanDisk SSD Dashboard, kullanıcı dostu bir grafik arayüz ile kullanıcıların Windows işletim sistemlerinde SanDisk SSD’den en üst düzey performans elde etmelerine yardımcı oluyor. SanDisk SSD Dashboard disk analizi (disk modeli, kapasitesi, bellenim sürümü ve S.M.A.R.T özellikleri dahil) ve bellenim güncellemeleri için de araçlar içeriyor.

Bunlara ek olarak Ultra II’nin sahip olduğu nCache 2.0 teknolojisi üzerindeki yenilikler sayesinde, SSD sıradan bir sabit sürücüye kıyasla her işi, kelimenin tam anlamıyla daha hızlı yapıyor. Eskiden dakikalar alan işlemler artık sadece birkaç saniye sürüyor. Tüm ölçümler göz önünde bulundurulduğunda SanDisk Ultra II SSD, şu anda kullanmakta olduğunuz mekanik sabit sürücüden 28 kat daha yüksek performans gösteriyor.Sandisk Ultra II 480 GB

Eğer bir SSD depolama birimi almak istiyorsanız Ultra II’ye göz atmanızı tavsiye ederim. Performan açısından iyi değerler sunan bu SSD sizi yarı yolda bırakmayacak bir çözüm sunuyor.

Bunun yanı sıra son dönemde düşen SSD fiyatları da bu cihazları kolayca alınabilecek seviyelere getirmiş durumda. 480 GB kapasite sunmasının yanı sıra Ultra II en çok darboğaz yaratan depolama birimlerinin önünü açan ve işlemci, grafik kartı ve belleğinizden tam performans almanıza olanak sağlayacak bir çözüm sunuyor.

Teknik Özellikler

Form Faktör: 2.5 inç
Kapasite: 480 GB
Okuma Hızı: şuna bağlı: 550 MB/s
Yazma Hızı: şuna bağlı: 500 MB/s
Arabirim: SATA Revision 3.0 (6 Gb/s)
Kalınlık: 7 mm
MTBF: 1.750.000 Saat


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git