Samsung ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

samsung

Samsung’un bu çeyrekteki geliri, bir önceki yıla göre 2,4 trilyon Won artış ile 50,94 trilyon Won (yaklaşık 44 milyar dolar) olurken çeyrek için işletme kârı, bir önceki yıla göre 1,24 trilyon Won artış ile 8,14 trilyon Won (yaklaşık 899 milyon dolar) olarak gerçekleşti.

Şirketin, ikinci çeyrek sonuçlarına göre toplam kazancında kaydettiği büyüme ve sadece bir önceki yıla göre değil bir önceki çeyreğe kıyasla elde ettiği başarı, premuim ürün satışlarında devam eden güçlü satış rakamları sayesinde gerçekleşti.

Samsung’un Türkiye’de Mart 2016 itibariyle tüketiciyle buluşan amiral gemisi Galaxy S7 ve S7 edge’in kısa zamanda elde ettiği başarılı satış grafiğinin yanı sıra Galaxy A and J serileri gibi orta sınıf akıllı telefon ürün gamı, BT ve Mobil İletişim kategorisindeki kârlılığa katkı sağladı. Bu kategoride işletme kârı 4,32 trilyon Won olarak gerçekleşti.

Tüketici Elektroniği (CE) kategorisinde ise SUHD Tvler, Chef Collection Buzdolabı, AddWash Çamaşır Makinesi ve son olarak lansmanı yapılan klimalar sayesinde geçen yıla göre kaydadeğer büyüme kaydedildi.

samsung

Panel segmentinde gelirler, OLED kapasitesinin kullanılması ve LCD panel ürünlerinde istikrarın sağlanması sayesinde geçen çeyreğe göre artış gösterdi. Mobil ve SSD için yarı iletken talebi artarken şirket, farklılaştırılmış ürünleriyle elde ettiği keskin rekabet sayesinde sağlam büyüme elde etti.

Samsung 2016’nın ikinci yarısında ise ilk çeyreğe kıyasla güçlü performansını sürdürürken gelirlerini katma değerli ürünleri ile artırmayı ve arz-talep koşullarında istikrarı korumayı bekliyor. BT ve Mobil İletişim kategorisinde ise pazarlama harcamalarında artış bekleniyor.

Şirket, üçüncü çeyrekte, bellek yongaları ve LCD ekranlarda arz ve talep koşullarının gelişmesi sayesinde OLED ve LSI Sistemleri gelirlerinde istikrarın sürmesini bekliyor. BT ve Mobil İletişim kategorisinde ise yeni bir amiral gemi ürün lansmanı ile sektörde rekabeti kızıştırmayı hedefliyor. Bu arada Tüketici Elektroniği kategorisinde sezonsal etkilerle gerileme bekliyor.

İlk çeyrekte 8,8 trilyon Won olan birikmiş sermaye giderleri, ikinci çeyrekte 2,2 trilyonu yarı iletken pazarı, 1,6 trilyonu panel pazarı olmak üzere toplam 4,2 trilyon Won olarak gerçekleşti.

Sermaye giderlerine ilişkin yıllık plan henüz teyit edilmese de geçen yıla göre biraz daha artması bekleniyor. Bu yılın sermaye giderlerinin, şirketin akıllı telefon ve V-NAND SSDlerde OLED ekranlara talepte artış gözlemlemesi nedeniyle OLED ve V-NAND kapasitesi üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Range Rover Evoque Convertible Satışa Sunuldu!