Russia Today, Brexit kampanyaları için Twitter reklamlarına 767.000 sterlin harcadı

Russia Today Brexit kampanyaları için Twitter reklamlarında 767 sterlin harcadı

Kremlin destekli yayın kuruluşu Russia Today’in geçen yılki Avrupa Birliği Referandum kampanyası sırasında Twitter‘da reklamları için 1,031.99 dolar (767.000 sterlin) harcadığı ortaya çıktı. Twitter, İngiltere’nin Seçim Komisyonu ve dijital, kültür, medya ve spor komitesi tarafından yürütülen Brexit oylamalarındaki Rusya müdahalesine yönelik soruşturmalara verdiği yanıtta yapılan harcama miktarını ortaya koydu.

Twitter, Russia Today’in ve diğer bir yayın kuruluşu olan Sputnik’in geçtiğimiz yıl ABD’li seçime müdahale etmeye çalıştıkları sonucuna vardı. Ekim ayında ise reklam yayınlamalarını yasakladı ve büyük bir tepki gösterdi.

Bununla birlikte, Facebook, ve Google‘da konuyla ilgili araştırma yaptı. Ancak  yapılan araştırmalarda Brexit‘in Referandurumu’nun karıştırılmasına dair henüz çok az kanıt bulundu. Kremlin, Russia Today‘in referandum sonuçlarını reklamlar ile etkileme girişiminde bulunduğuna dair iddiaları yalanladı. Araştırmacılar, oylama ile ilgili olarak Rus sunucular tarafından binlerce tweet gönderildiğini  iddia ediyor.

Twitter, Haziran 2016’daki AB Referandumu için 15 Nisan – 23 Haziran 2016 tarihleri arasındaki dönem boyunca yürütülen Rus finansmanlı kampanya faaliyetiyle ilgili olan tüm reklamları inceledi.

Şirket, İngiltere parlamento üyesi Damian Collins‘e gönderdiği bir mektupta; “ Daha önce Rus kaynakları tarafından finanse edildiğini düşündüğümüz hesapları araştırdık. Araştırmalar sonucunda bu hesaplardaki referandum  reklamlarına 1.031.99 dolar harcandığını tespit ettik” dedi.

Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Facebook’un konuyla ilgili araştırmalarının ise hala yetersiz olduğunu söyledi.

Ford Mondeo ST-Line 2017 Genel Bakış