Ana SayfaGundemRedHack Davası Başladı

RedHack Davası Başladı

Geçtiğimiz dönemde birçok kamu kuruluşuna yaptığı saldırılarla ve eylem haberleriyle adını duyuran RedHack grubuna üye olduğu öne sürülen 10 sanığın bulunduğu davanın görülmesine bugün başlandı. 

3’ü tutuklu olmak üzere 10 sanık “terör örgütü üyesi olmamak ve silahlı terör örgütü adına suç işlemek” ile itham ediliyor. Davanın iddianamesinde yer alan bilgilere göre sanıklar “bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak girmek, bilişim sisteminin işleyişini engellemek ve bozmak, kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayımlanması, gizli bilgileri temin etmek” ile de suçlanıyor. Bu suçlamalar ışığında sanıklar hakkında 8,5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.Gün içerisinde Ankara adliyesinde görülen davada Duygu Kerimoğlu (Mersin Üniversitesi’nde iki yıllık Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümü öğrencisi), Ankara Emniyeti’nin sitesini hacklediği iddialarını reddetti. Bu düzeyde bilgisayar bilgisinin olmadığı ve iki yıllık okulunu beşinci sınıfta olmasına rağmen bitiremediğinin altını çizdi.

Duruşmada diğer sanıklardan Uğur Cihan Okutulmuş’da kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Bilgisinin ”siteyi çökertecek” düzeyde olmadığını söyleyen Okutulmuş, ayrıca kullandığı bilgisayar üzerinde Ankara Eminyeti’nin web sitesini çökertecek uygulamalarının da olmadığını beyan etti.

RedHack grubu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada da, davada adı geçen kişilerinin gruplarıyla ilgisi olmadığı söylenmişti. Bakalım bu farklı dava nasıl sonuçlanacak? Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting