Oyun bilgisayarı mı konsol mu?


Şu aralar genel oyuncu kitlesinin aklından hep aynı soru geçiyor. Oyun bilgisayarı mı yoksa konsol mu? Peki oyuncuları bu ikilem arasında bırakan ne? İşte yanıtı.

Son dönemde oyun sektörü muazzam bir büyüme içerisine girdi. Hit yapımların getirdiği hasılat, dev film yapımcılarının bile radarına takıldı.

Günümüzden bir 10 yıl öncesine kadar oyun sektörünün bu duruma geleceğini tahmin etmek pek mümkün değildi. Çünkü oyun satışları bir türlü istenilen seviyelere ulaşamıyordu. Bu durumun temel nedeni ise korsan oyun kültürüydü.

O dönemdeki konsollar ve PC’ler korsan oyun oynamak için müsait bir yapıya sahiptiler. Çünkü o zamanlar daha online oyun kültürü tam olarak yerleşmemişti. Dolayısıyla oyunlar hikaye modları için oynanıyordu. Hal böyle olunca, oyunun korsan olup, olmaması çok fazla birşey ifade etmiyordu.

Yeni nesilde orijinal oyun kullanımı arttı

İçerisinde bulunduğumuz nesilde online oyun kavramına olan ilgi arttı. Artık pek çok ücretsiz olarak dağıtılan ve online olarak oynanabilen onlarca oyun mevcut. Ayrıca parayla satın aldığımız oyunları da online modları için alıyoruz.

Dolayısıyla online oyun modlarının, orijinal oyun satışlarını arttırdığı inkar edilemez bir gerçek. Bu durum oyun sektörü açısından hayli olumlu bir gelişme. Fakat iş oyun severlere geldiğinde tablo biraz değişiyor.

Oyunların orijinal olarak satılması, zaten olması gereken şey. Fakat PC’deki korsan oyun varlığını da inkar edemeyiz. Peki neden PC’de korsan oyun kullanımı bu kadar yüksek? Dilerseniz önce bu sorunun yanıtını verelim.

Oyun fiyatları çok pahalı!

Bugün yeni çıkan bir oyunun fiyatı genel itibariyle 50 ile 60 dolar arasında değişiyor. Avrupa’da yaşayanlar ise bu oyunlara 50 ile 60 euro arasında bir ücret ödüyorlar. Bu fiyatları birim cinsinden düşünürsek, Avrupa’da ya da Amerika’da oyunların çok pahalı olmadığını söyleyebiliriz.

Fakat iş diğer ülkelere geldiğinde tablo biraz değişiyor. Nitekim Türkiye’de bu ülkelerden biri. Ülkemizde yeni çıkan bir oyunun fiyatı 470TL civarlarında. Yani asgari ücretin yaklaşık olarak 4’te 1’i. Avrupa ve Amerika’da oyunlar asgari ücretin 20’de 1’ine satılırken, Türkiye’de 4’te 1’ine satılıyor.

Hal böyle olunca oyun severlerde ister istemez korsan kullanımına yönelmek zorunda kalıyorlar. Peki bu bağlamda şu soruyu cevaplayalım. Oyun bilgisayarı mı konsol mu?

Oyun bilgisayarı almak daha avantajlı

Günümüzde yeni bir konsol almak için en az 2000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız da yaklaşık olarak 5000TL ödemeniz lazım. Yani ilk bakışta konsol ile oyun bilgisayarı arasında uçuk bir fark varmış gibi görünüyor.

Fakat bu durum sizi aldatmasın. Çünkü sıkı bir oyun tutkunuysanız, ödediğiniz bu farkı kısa sürede tolere edebilirsiniz.

Malum, konsol aldığınız zaman pek çok oyun için 470TL ödemeniz gerekecek. O kadar ödemeseniz, biraz bekleyip 2. el alsanız dahi 150 – 200 TL’yi gözden çıkarmak zorundasınız.

Fakat söz konusu PC olduğunda oyun oynamak için pek çok alternatife sahip olduğunuzu inkar edemeyiz. Dolayısıyla günümüz koşullarında, oyun bilgisayarı mı yoksa konsol mu sorusunun cevabı, hiç düşünülmeden verilebilir. Tabi ki oyun bilgisayarı.

Oyunun geleceği Google Stadia tanıtıldı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin