Ana Sayfa Donanım OverClock, Windows 8'e Yaramıyor mu?

OverClock, Windows 8’e Yaramıyor mu?

OverClock, gündeme ilk geldiği günlerde sadece gelişmiş kullanıcılar tarafından uygulanan bir hız aşırtma yöntemiydi. Ne var ki, zaman içerisinde overclock işlemi en temel kullanıcılar tarafından bile uygulanabilenecek hale dönüştü. BIOS veya yardımcı yazılımlar sayesinde saat çarpanları ve fan hızı gibi ayarlar kolayca düzenlendi. Orjinal ayarlar kadar stabil olmasa da, pek çok oyun ve uygulamada, overclock yardımımıza koştu.

Bununla birlikte Windows 8, zaman zaman da olsa overclock’a çok da sıcak bakmıyor. Yüzde 6’lık bir hız aşırtmada, çeşitli uygulamalar 18 saniyelik lag problemiyle karşı karşıya kalıyor. Çeşitli araştırmalara göre, Windows 8 OS’u hızlandırması gereken işlem, işlemciyi yavaşlatarak kullanıcıların canını sıkabiliyor. Ancak vurgulamamız gereken bir şey var: Bu yavaşlama, Windows 8 ile sınırlı. 3D MARK gibi önemli testler bile overclock’un yararlarını vurguluyor ve işlemleri hızlandırdığını ortaya koyuyor.

Sonuç mu? Windows 8’de bazı işlemler yavaşlasa da, stabil düzenlenen bir overclock oyunlarda ve grafik bazlı programlarda yararlı olmaya devam ediyor.

Barış Terunhttp://www.donanimgunlugu.com
Psikoloji ve İngiliz Dili eğitimi alan ve bilişim sektöründe ciddi bir tecrübeye sahip olan Barış, zamanını teknolojiye, otomobillere ve Donanım Günlüğü'ne ayırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting