Oto Hırsızlığında Akılalmaz Yöntem! Hack’liyorlar!

Adsız 6

Hırsızlıkta yeni yöntem! Anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğine sahip bir Mercedes yalnızca 1 dakika içerisinde akılalmaz yöntemle çalındı!

Çalınması 1 Dakikayı Bile Bulmadı

Hepimiz otomobillerimizin çalınması ihtimalinin eskisine göre daha az olduğunu düşünüyoruz. Arabaların kullandığı teknolojiler gelişti evet; ancak bundan sonra çarklar tersine dönebilir. İyi bir özellik olarak bilinen ve lüks kabul edilen anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği aracınızın başına bela açabilir. Zira hırsızlar yeni yöntemle otomobili 1 dakikadan kısa süre içerisinde götürdüler!

Artan elektronik kullanımının kötü yansıması olarak kabul edeceğimiz olayda, 2 hırsız önce otomobilleriyle gözlerine kestirdikleri bir Mercedes’in yanına yaklaşıyorlar. Hırsızlardan bir tanesi anahtarsız girişi çalıştırmak için elini kapı koluna atıyor, diğeri ise elektronik bir aletle eve yaklaşarak otomobilin anahtarının sinyalinin yükselmesini sağlıyor. Anahtarın yaklaştığını zanneden otomobil hırsızlara arabanın kapısını açıyor. Daha sonra aynı yöntemle otomobil çalıştırılıyor.

Kameralara da Yansıdı

Anbean kameralara yansıyan olay, artan yeni soygun yöntemini herkese göstermiş oldu. Şimdilik uzmanların bu konuda önerisi, mümkünse aracın anahtarı görmeden çalışmasını önleyecek ayarlamalar yapmak. Zira konuyla ilgili alınabilecek önlemler kullanıcı tarafında kısıtlı. Firmaların, yazılımsal güncellemelerle veya eski anahtarları yeni teknolojilileri ile değiştirerek sorunu çözmesi gerekiyor. Kameralardan görülen araba Mercedes olsa da diğer markalar için de benzer yöntemin kullanılması işten bile değil. Bu yüzden eminiz ki üreticiler şu sıralar bu işe fazlasıyla kafa yoruyorlar.

Shell ve Otomobil Üreticileri Elektrikli Şarj İstasyonları İçin Ortaklık Kurdu