macOS Big Sur Public Beta 5 yayınlandı!

macOS Big Sur Public Beta

Apple, Mac sahipleri için macOS Big Sur Public Beta 5 güncellemesini yayınladı. Peki, bu güncellemeyi kurmalı mı?

WWDC 20 etkinliğinde tanıtılan ve sistemi komple yenileyen macOS Big Sur güncellemesinin testleri devam ediyor. Apple, bugün herkesin yükleyebileceği macOS Big Sur Public Beta 5 güncellemesini indirime sundu. Peki, yenilikler ile dolu olan bu güncellemeyi şimdiden yüklemeli mi?

iOS 14 Public Beta 5 çıktı! İndir!

Big Sur çıktığı ilk günden beri kullandığımızı sistemde en ufak bir sorunun yaşanmadığını belirtebiliriz. Ancak! MacBook Air 2019 modeli soğuk bir ortamda kullanılmasına rağmen durduk yere CPU derecesi 100’e kadar çıkabiliyor. Bu da MacBook’un aşırı ısınmasına ve performans kayıplarına neden olabiliyor.

macOS Big Sur Public Beta 5

Fan hızını 5000 rpm’e sabitlediğimizde bu sorun ortadan kalkıyor. Ancak bu seferde fanın ömrünü kısaltmış oluyoruz. Bu sorun dışında sistemde sorunun olmadığını belirtebiliriz. Günlük kullandığımız cihaza yüklediğimiz bu güncellemeyi aşağıdaki adımları izleyerek siz de yükleyebilirsiniz. Güncellemeyi yüklemeden önce mutlaka ama mutlaka önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

macOS Big Sur Public Beta nasıl yüklenir?

 1. Adım: Mac’iniz üzerinden buradaki linke tıkladıktan sonra; Sign In bölümünden Apple ID’niz ile giriş yapın.
 2. Adım: Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan Enroll Your Devices seçeneğine tıklayın.
 3. Adım: Enroll Your Devices ekranında “Download Profile” seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe tıklayın ve profili Mac’inize yükleyin. Profil yüklendikten sonra Mac kapanıp açılacaktır.
 4. Adım: Cihaz açıldıktan sonra Sistem Tercihleri>Yazılım Güncelleme bölümünden macOS Big Sur’un herkese açık sürümünü OTA üzerinden yükleyebilirsiniz.

Güncellemeyi alan modeller

 • MacBook 2015 ve daha yenisi
 • MacBook Air 2013 ve daha yenisi
 • MacBook Pro 2013 sonu ve daha yenisi
 • Mac mini 2014 ve daha yenisi
 • iMac 2014 ve daha yenisi
 • iMac Pro 2017 ve daha yenisi
 • Mac Pro 2013 ve daha yenisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir