Ana sayfa Genel Kullanıcıların kötü şifre alışkanlıkları var

Kullanıcıların kötü şifre alışkanlıkları var

Kaspersky Lab’ın bir araştırması, insanların kötü şifre seçerek ve çok ciddi sonuçlara neden olabilecek basit şifre hataları yaparak çevrimiçi güvenliklerini riske attığını gösteriyor.

Araştırma, çok sayıda internet kullanıcısını riske atan üç ortak kötü şifre hatasını ortaya çıkarıyor:

  1. İnsanlar birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre sızdırıldıysa birkaç hesap birden kırılıyor.
  2. İnsanlar, kırılması kolay ve zayıf şifreleri kullanıyorlar.
  3. İnsanlar, şifrelerini güvenli bir şekilde saklamayarak bir şifre sahibi olmanın gerektirdiği en temel şeyi yapmıyorlar.

passwords

her 10 kişiden biri bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor

Araştırma, çok sayıda insanın (neredeyse beşte birinin – %18) hesap hırsızlığı girişimiyle yüz yüze geldiğini, ancak pek azının etkili şifre seçerek şifre güvenliğini sağladığını gösteriyor. Örneğin, internet kullanıcılarının sadece üçte biri (%30) farklı çevrimiçi hesaplar için yeni şifreler oluşturuyor ve endişe verici bir biçimde her 10 kişiden biri ise bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifrenin sızdırılması durumunda, bu kişilerin bütün hesaplarını saldırıya maruz kalma ve sömürülme riskine atılmış oluyor.

insanlar güçlü şifre oluşturmuyor

İnsanlar ayrıca, onları bu saldırılardan ve dolandırıcılıktan koruyacak kadar güçlü şifreler oluşturmuyorlar. Sadece yarısı (%47) şifrelerinde büyük ve küçük harf kombinasyonu kullanıyor ve üçte ikisi (%64) harf ve rakam karışımı kullanıyor. Bu, çevrimiçi bankacılık (%51), e-posta (%39) ve online alışveriş hesaplarının (%37) güçlü parolalara ihtiyaç olacağını düşünmelerine rağmen böyle.

Araştırma, insanların şifrelerini başkalarıyla paylaşarak ve onları hatırlamak için güvensiz yöntemler kullanarak özensiz davrandıklarını da gösteriyor. Neredeyse üçte biri (%28) yakın bir aile üyesiyle, onda biri de (%11) arkadaşlarıyla şifrelerini paylaşıyor ve böylece şifrelerin istemeden de olsa sızdırılmasına olanak sağlıyor. Beş kişiden biri de (%22), hatırlamalarına yardımcı olması için şifrelerini bir not defterine yazdıklarını belirtiyor.

Kullanıcıların sadece bir ana şifre hatırlamasını yeterli kılan Kaspersky Password Manager uygulaması, tüm parolaları, adresleri ve kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde saklıyor ve tüm cihazlarla senkronize ediyor.

Galaxy S7 Edge Türkiye’de Ne Zaman Android 7.0’ı Alacak?

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Samsung Galaxy M30s ile özgürlük sizde!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hem de uygun fiyatıyla yüzünüzü güldürecek yeni bir akıllı telefonla, Galaxy M30s ile karşımızda. Şık tasarıma,...

Son Haberler