Ana SayfaGenelİş başvurularında DNA testi istenebilecek

İş başvurularında DNA testi istenebilecek

İşe alımlarda DNA testi kullanılması henüz yasal değil ama, işe başvuran kişilerde liderlik ve zeka gibi arzu edilen özelliklerin, o kişinin genlerinde olup olmadığı araştırılabilecek.

İnsanlar iş için gerekli liderlik, hatta bir start-up için finansman arayışında olduklarında, o iş için doğru yetenek, liderlik yetenekleri ve zekaya sahip olduğunu göstermek için DNA test sonuçlarını göstermeye gönüllü olabilir.

Bu belki inanması zor ama bilimin gittiği yön doğrultusunda mümkün olabilir. Gartner analisti David Furlonger ve Stephen Smith’in yaptığı bir araştırmaya göre, belki çok düşük bir ihtimal ve olması için uzun yıllar gerekebilir ama olabilme potansiyeli yine de kaygı verici.
Bu göründüğü gibi radikal bir şey değil. Arzu edilen genetik özelliklere göre iş seçimi, askeri alanda ve sporda zaten yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin, Ulusal Futbol Liginde ortalama bir atlet, aşağı yukarı 1.75 cm ve 83 kilo olan birine göre, en az 1.88 cm boyunda ve 112 kilo ağırlığında olmalıdır.

Bilim, ikizlerde genler ve IQ arasında bir bağlantı göstermiştir ve yeni araştırma liderlik bağlantılı genleri tespit etmiştir. Çin’deki BGI firması, insan zekasını tanımlamak için çalışıyor.

Kişisel bilgiler toplamak için genetik test de popüler. İnsanlar genetik testlerin kendi sağlıkları ve soyları hakkında ortaya çıkanlarla da ilgileniyor. Bilimin, zaman geçtikçe bu genetik testlerden daha fazla bilgiye ulaşacağı kesin.

Eğer işletmeler, bazı çalışanların liderliğe yatkın doğduklarına inanırlarsa, onların gelecekteki kariyerlerinde sonraki büyük CEO, CIO veya CFO olmalarına yardımcı olabilecek genleri önceden tespit etmeleri ilgilerini çekebilir. Ancak işletmelerin yapamayacağı tek şey kan testi istemek. 2008 Genetik Bilgi Ayrımcılık Yasası işverenlerin bu tip bilgileri toplamalarını yasaklıyor.

İşletmeler, bazı özelliklerin genetik olarak nasıl belirlendiği hakkında bu anlayışı kullanarak, liderlik gibi arzu ettikleri özelliklere yatkın adayları belirlemek, yardımcı olmak için yeni görüşme yöntemleri ve test geliştirebilir.

Bilim adamları şu anda bazı karakteristik özelliklerin genetik olarak geçtiğini biliyor. Şu anda yasalara aykırı olmayan yollarla düşündüklerimizin nasıl görüneceği üzerine modelleme yapılabileceğini söylüyorlar.

Ayrıca insanların gönüllü olarak, başarılı olmak için temel unsurlara sahip olduğunu göstermek için DNA’larını teslim etmesi de mümkün görünüyor. Ama yine de bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

Kısırlık yakın zamanda sona erecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting