iPhone 6s, Geekbench testinde görüldü

apple iphone 6s geekbench

Apple’ın beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 6s, Geekbench isimli performans testi uygulamasında görüldü. Tek çekirdekli ve çoklu çekirdekli test sonucuna göre iPhone 6s hem sevindirdi, hem üzdü. Apple iPhone 6s Geekbench test sonucu ve detaylar haberimizde.

apple-iphone-6s-geekbench

Önümüzdeki Eylül ayı içerisinde resmi olarak tanıtılması beklenen Apple iPhone 6s, Geekbench isimli performans testi uygulamasında kendini gösterdi. Henüz bir prototipe ait olan testte, iPhone 6s’in tek çekirdekli ve çoklu çekirdekli test sonucu merak uyandırdı. Şimdiye kadar bir akıllı telefonun aldığı en yüksek tek çekirdekli test sonucu, bu test ile ortaya çıktı. Ancak çoklu çekirdekte o kadar iddialı bir rakam yok. Testle ilgili bir diğer yenilik ise RAM miktarı. Son nesil iPad modeline kadar Apple uzun süredir 1 GB RAM ile karşımıza çıkıyordu ancak iPhone modellerinde ilk defa iPhone 6s’te 2 GB RAM olacağı, yine Geekbench testiyle ortaya çıktı.

iPhone 6s, Geekbench testine göre tek çekirdekte 1811 puan almış. Bu rakam güncel HTC ve Samsung modellerinin oldukça üzerinde. Samsung’un amiral gemisi Galaxy S6, bu testte en fazla 1500 alabilmişti. Testin çoklu çekirdek kısmında ise iPhone 6s’in 4577 puan aldığı görülüyor. Yine Samsung’la kıyaslamak gerekirse, Galaxy S6 Edge modelinin 5000 puanı geçtiğini görmüştük.

Alleged-Apple-iPhone-6s-prototype-is-benchmarked

iPhone 6s’in 3 çekirdekli bir işlemciye sahip olacağı bu test sayesinde ortaya çıktı. Yazılımsal optimizasyon konusunda Android’in çok ötesinde olan Apple’ın 3 çekirdeği tercih etmesindeki en büyük etken, pil tüketimi olabilir. Çünkü çekirdek sayısı arttıkça, ısı ve güç tüketimi de artmakta. iPhone 6s ile ilgili ortaya çıkan haberler şimdilik bu kadar. Önümüzdeki ay tüm detaylarıyla göreceğiz.

Apple’dan yeni klavye ve fare geliyor!