iPhone 11 rakiplerine fark attı

iPhone 11

Apple’ın popüler modeli iPhone 11 satış rakamlarıyla rakiplerine adeta fark attı. İşte konunun tüm detayları.

2020 teknoloji sektörü açısından pek de parlak bir yıl olmadı. Pandemi dolayısıyla hem üretim durdu, hem de insanların gelirleri önemli oranda azaldı. Gelirlerin azalmasıyla birlikte pek çok kişi yeni telefon almak yerine eski telefonuyla yola devam kararı aldı.

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Apple akıllı telefon satışlarındaki hedefini yine tutturmayı başardı. Elbette bunda iPhone 11’in muazzam bir satış başarısı yakalamasının payı da yadsınamaz.

Genel tabloya baktığımızda Apple’ın geçtiğimiz yıl satışa sundu 3 iPhone modelinden en çok satanın açık ara iPhone 11 olduğunu görüyoruz. Diğer modeller ise iPhone 11’in hayli arkasında kalmış durumda.

iPhone 11 37 milyondan fazla sattı

Omdia tarafından açıklanan listeye göre iPhone 11’in 2020’in ilk yarısında 37.7 milyon sattığını görüyoruz. Onu Samsung’un popüler modeli A51 takip ediyor. Lakin A51’in satış rakamları iPhone 11’in satış rakamlarına oranla hayli düşük. A51 2020’nin ilk yarısında 11.4 milyon adet satabilmiş. Onu 11 milyon adetle Redmi Note 8 ve 10.2 milyon adet ile Redmi Note 8 Pro takip ediyor.

iphone 11

Bir diğer iPhone modeli SE ise 8.7 milyon adetle listenin 5. sırasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan XR ise 2020’de de hayli yoğun talep görmüş. Zira XR’ın düşük fiyatı alıcıları cezbetmiş gibi görünüyor.

Öte yandan listenin yarısını Apple iPhone 11 modelleri ile domine ederken, yarısını ise Xiaomi Redmi modelleri ile domine etmiş durumda. Açıkçası bu durum bizi çok da şaşırtmadı.

Android mi yoksa iPhone mu? İşte anketin sonuçları