iPad’lerdeki Apple Logosu Değişebilir

iPad Pro

Fransız web sitesi Numerama yeni iPad Pro’larla ilgili olarak Apple’dan üst düzey üç isimle bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda potansiyel logo değişikliğinden bahsedildi.

iPad’lerin arkasında dikey olarak konumlandırılmış Apple logosu yer alıyor. Cihazlar genellikle klavye takılıyken yatay olarak kullanılıyor ve bu da Apple logosunun yan dönmesine yol açıyor. Apple’ın ürün tasarımcısı Molly Anderson yatay kullanımın artmasından dolayı gelecekteki iPad modellerinde logonun da yatay olabileceğini söyledi. Anderson yaptığı açıklamada, “Bence değişebilir. Bunu düşünüyoruz. iPad uzun zamandır portre modunda kullanılan bir ürün ama yatay kullanım giderek artıyor” dedi.

Teknoloji devi iPadOS 14.5’ten itibaren iPad açılırken görünen logoda değişiklik yaptı. Eğer iPad yatay konumda açılıyorsa logo yatay olarak gösteriliyor. Hatta Apple yeni iPad Pro ve iPad Air modellerinde ön kamerayı sağ yan kenara aldı. Böylece kameranın yatay poziyondayken üst orta kısımda olmasını sağladı.

apple

Yeni iPad Pro’lardan söz etmişken 2024 model Pro tabletlerdeki en dikkat çekici yeniliklerden biri M4 işlemcisi. Cupertino’lu firmanın açıklamasına göre M4 yongasında 4’ü performans, 6’sı verimlilik olmak üzere yeni bir 10 çekirdekli CPU yer alıyor. Yeni çipin 3’ü performans, 6’sı verimlilik olan 9 çekirdekli CPU’ya sahip başka bir modeli daha var. 9 çekirdekli model 256 ve 512 GB’lık iPad Pro’da yer alırken, 10 çekirdekli model ise 1 ve 2 TB’lık iPad Pro’ya güç veriyor.

Yeni M serisi işlemci 2. nesil 3 nm süreciyle üretildi. Çipte yeni bir Display Engine (Görüntü Motoru diyebiliriz) yer alıyor. M4, eski iPad Pro’larda yer alan M2 işlemcisine göre %50’ye kadar daha hızlı CPU performansı ve dört kat kadar daha hızlı render performansı sunuyor. Yeni yonga Dynamic Caching (Dinamik Önbelleğe Alma) özelliğiyle profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda önemli ölçüde yüksek performans gösteriyor. Ray Tracing özelliği de var. Yeni nesil yongada yapay zeka özelliklerinin üstesinden gelmek için gelişmiş Neural Engine bulunuyor. Teknoloji devine göre M4’te şirketin şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine’ı yer alıyor ve saniyede 38 trilyon işlem yapabiliyor.

‘Diablo 4 Şimdi Gerçek Diablo Olmaya Başladı’