Instagram’da Bokeh Efekti Nasıl Yapılır?

instagram bokeh efekti

Instagram’a yeni bir özellik daha geldi, bu özellik sayesinde kullanıcılar Bokeh Efekti ni Instagram üzerinde kullanabilecek.

Instagram hikayeler modunda portre çekimlerine özel yeni Odak formatını ( Bokeh Efekti ) kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu yeni format sayesinde ön kamerayla “selfie” veya arka kamerayla portre çekimlerinde kamera doğrudan kadraja giren yüze odaklanıp, arka planı hafifçe bulanıklaştırıyor.

Diğer tüm Hikayeler kamera formatlarında olduğu gibi, Odak modu ile çekilen fotoğraflara da filtre, çıkartma ve yazı eklenebiliyor. Instagram aynı zamanda @bahset çıkartmasını da kullanıma sundu. İnsanlar artık Hikayeler formatında fotoğraf veya video çektikten sonra çıkartmalar arasından @bahset çıkartmasını seçip, hikayelerinde başka bir hesabı etiketleyebiliyorlar.

Bokeh Efekti Nedir?

BokehEfekti, çekilen fotoğrafta odak dışında kalan alanlarda oluşan bulanıklık efektidir ( Japonca boke = bulanıklık kelimesinden gelmektedir). Seçilen objektif, diyafram ayarı, konuya uzaklık ayarları bokeh oluşumunu etkiler. Her objektifin bokeh i farklı olduğu gibi seçilen diyafram değerinin de bokehefekti ve derecesi farklıdır. Bu sayede odak alanı dışındaki bulanıklığı yoğunlaştırıp azaltmanız mümkün kılınır. Bokeh Efekti Instagram'a yeni bir özellik daha geldi, bu özellik sayesinde kullanıcılar Bokeh Efekti ni Instagram üzerinde kullanabilecek.