Hackerlar Acil Durum Sinyalini Ele Geçirdi

hacker1

Hackerlar geçtiğimiz günlerde Dallas Texas’da ilginç bir hack olayının altına imza attı, bu hack olayının amacına başarıyla ulaştığını söyleyebiliriz.

Dallas‘da geçtiğimiz hafta sonu gece yarısından hemen önce 156 acil durum sinyalleri aniden çalmaya başladı, halkın paniğe kaldığı olay neticesinde belediye sistemi kilitlenirken 911 çağrı sistemi çok yoğun olarak çağrılar aldı. Hükümet yetkilileri The Dallar Morning News’e, yaşanan olayda bilgisayar korsanlarının parmağının olduğunu söyledi. Aslında her ne kadar anarşist bir girişim olarak görülse de durum pek öyle değil. Hackerlar göstermek veya ortaya çıkarmak istediği konu belediyenin acil durumlar için ne kadar yetersiz bir ekipmana ve donanımlara sahip olduğu. Öyle ki zaten bir süredir hava koşullarından dolayı fırtına ve kasırgaların beklendiği şehirde olası bir doğal afette belediyenin afeti karşılama konusunda ne kadar geride olduğunu gösterdiler.

Hackerlar Suan Neler Yapiyor

5 bin kadar fazladan çağrı geldi

Ayrıca paylaşılan bilgilerde bir buçuk saatlik sürede 5 bin kadar fazla çağrı alınırken halkın 911 çağrı sisteminde 6 kadar beklediği iletildi. Belediyenin bu konudaki amacı ise çağrıların yüzde 90’unun 10 saniyede cevaplamak olduğunu düşündüğümüzde gerçekten çalışılması gereken konuların olduğunu gösteriyor. Durum böyle olunca Federal Acil Durum Yönetim Ajansı da vatandaşları Dallas’ta yaşanabilecek olağanüstü durumlarda SMS ile uyarma konusunda çalışmalar yürütüyor.