Google Nexus 6 Tanıtıldı

nexus 6

Google özel bir etkinlik düzenlemeye gerek duymadan yeni amiral gemisi Nexus 6 modelini resmen duyurdu.

Android işletim sistemini en saf haliyle sunan Nexus modelleri, Android işletim sisteminin  prestij serisi olarak adlandırabiliriz. Google’ın, HTC Google Nexus One modeliyle başlayan Nexus serisi 2010’da kullanıma sunmuştu. Google Nexus One’ın ardından Samsung ve LG ile birlikte seriyi devam ettiren Google, Nexus 6 modelini Motorola ile birlikte geliştirdi. Daha öncesinde telefonun HTC tarafından üreticileri iddia edilmişti. Ancak Google yine bir sürprize imza attı ve yeni tableti Google Nexus 9’u HTC’nin üreteceğini duyurdu.

nexus-6

Apple iPhone 6 modeline cevap olarak nitelendirilen Nexus 6, 2560×1440 piksel çözünürlüğündeki 496ppi piksel yoğunluğuna sahip 6 inç ekranla birlikte geliyor. Qualcomm’un Snapdragon 805 çip setini kullanan telefonda, 2.65GHz frekans hızında çalışan 4 çekirdekli işlemcisi, Adreno 420 grafik işlemcisi, 3GB RAM ve 32/64GB dahili depolama seçenekleri bulunuyor. Micro SD kart desteği sunmayan Nexus 6’nın arka bölümünde, 13 mega piksel çözünürlüğünde ve f/2.0 diyafram değeri sunan çift LED flaşlı kamera, ön bölümündeyse 2 mega piksel çözünürlüğünde kamera görev yapıyor.

 google-nexus-6

Nexus 6’nın bataryasıysa, 3.220mAh kapasiteye sahip. Turbo Charging desteğine sahip olan telefonun şarjı 15 dakika içerisinde dolabiliyor. Google yaptığı açıklamayla, telefonun 24 saat rahatlıkla kullanılabileceğinive kullanımda herhangi bir problemle karşılaşılmayacağını belirtti.

 google-play-store

29 Ekimden itibaren ön siparişe açılacak olan Nexus 6, Kasım ayın içerisinde teslim edilmeye başlanacak. Google Play Store üzerinden satışa sunulan telefonun 32GB’lık SIM kilitsiz versiyonu 649 dolar fiyat etiketine sahip. Telefonun Avrupa satış fiyatlarıysa tam kesinleşmese de, 32GB’lık versiyon 569 Euro, 64GB’lık model 649 dolar olacak. LG Nexus 5’in satışlarından vazgeçmeyen Google, Nexus 5’in satışlarına devam edecek. Android 5.0 Lolipop sürümünü alacak olan Nexus 5’in daha kompakt model olarak satışına devam edilmesi düşünülüyor.

Yeni iPhone Cihazları İçin Aksesuarlar Hazır