Ana SayfaGenelFotoğraflarla 30 Ağustos Zafer Bayramı

Fotoğraflarla 30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos bu yıl pandemi şartları nedeniyle resmi olarak kutlanmıyor ancak sosyal medya 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı öksüz bırakmadı.

Vatandaşlar sosyal medyada fotoğraflarla 30 Ağustos Zafer Bayramı için kutlama mesajlarıyla bayramı trend topic’e dönüştürdüler.

Sosyal medyada Fotoğraflarla 30 Ağustos coşkusu

Sosyal medyada 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında duygularını dile getiren ve paylaşımlarda bulunan milyonlarca kullanıcı Zafer Bayramı’nın unutulmayacağını da tekrar hatırlatmış oldular.

Kurtuluş Savaşı’nın son cephe savaşı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da yaşanmış ve büyük bir organizasyon/planlama/lojistik dehası ile hayata geçirilen, Büyük Taaruz olarak isimlendirilen bu son cephe savaşında alınan zafer, Türk ordusunun işgalci kuvvetleri bozguna uğratıp kaçmaya başlamalarına neden olmuştu. Daha sonra bu büyük zaferin tarihi, Zafer Bayramı olarak kabul edilmişti.

2020 model Volkswagen Passat fiyatları da zamlandı

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Büyük Taaruz nasıl planlandı?

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda Mustafa Kemal Paşa’ya dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verildi. Ardından Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmeye başladı. Büyük Taarruz Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

İşte sosyal medyada en çok paylaşılan ve beğeni alan fotoğraflardan bazıları:

Peki siz 30 Ağustos nedeniyle paylaşımda bulundunuz mu? Farklı bir görsel kullandınız mı? Sosyal medya paylaşımlarınızı bizimle de paylaşır mısınız?

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting