Ana Sayfa Facebook Facebook deepfake videoları ile nasıl mücadele edilecek?

Facebook deepfake videoları ile nasıl mücadele edilecek?

Gerçeğe son derece yakın olan Facebook deepfake videoları giderek yaygınlaşıyor. Neredeyse başkanlık seçimlerini bile önemli ölçüde etkilemeyi başaran deepfake içerikli videolar, Facebook tarafından kıskaca anıldı. İşte dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook ile ilgili haberimizin detayları.

Sentetik ve manipüle edilmiş içerikler olarak adlandırılan bazı videolar dünyanın en büyük sosyal medya platformlarını olumsuz yönde etkiliyor. Facebook başta olmak üzere Twitter ve Instagram gibi platformlar da büyük tehlike altında. Amaçları doğru bilgiyi yaymak olan Twitter gibi sosyal medya uygulamaları ise bu konuda net bir tavır takındı. Facebook, bir süre sessiz kaldıktan sonra adım atma kararı aldı.

Facebook deepfake videoları aslından ayırt edilemiyor

Deepfake videoları ile ilgili en önemli problem gerçeğinden hiçbir şekilde ayırt edilememesi. Bu teknolojiyi zaten tehlikeli hale getiren de tam olarak bu. Neredeyse hiç kimse bu gerçeklik teknolojisi ile başa çıkabilecek güce sahip değil.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Facebook Küresel Politika Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert, bu teknoloji ile başa çıkmaları gerektiğini söyledi. Küresel liderlerin kullanılarak oluşturulduğu videolar nefret söylemi içeriyorsa yayından kaldırılacak. Böylece Facebook gibi sosyal medya platformları daha temiz ve gerçeğe bir yer haline gelecek.

Microsoft ve MIT gibi kurumların da destek sağladığı ‘Deep Fake Detection Challenge’ projesini duyurduklarını belirten Bickert, bunu yakından takip ettiklerini söyledi. Ayrıca küresel işbirliği çağrısı da yaptı. Sizce Facebook bu teknoloji ile mücadelede başarılı olabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Yeni Facebook tasarımı yayına girdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting