Elektrikli Arabalar Avrupa’da Yoğun İlgi Görüyor

Elektrikli arabalar

Avrupa Çevre Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni rapora göre, elektrikli arabalar Avrupa’da her geçen gün daha popüler hale geliyorlar.

Küresel ısınma ve iklim değişimlerine karşı duyarlılığın son yıllarda önemli ölçüde artması ışığında son derece önemli bir hal alan yeşil enerjiler, otomobil sektörünün geleceğinde de oldukça önemli bir rol oynayacak. Yeşil enerji kullanan otomobillerin başında gelen elektrikli arabalar henüz ülkemizde genel kullanıma ulaşamamış olsa da, dünyada bu tür çevre dostu arabaları tercih eden kullanıcıların sayısı hızla artıyor.

Elektrikli_arabalar

ABD’de hali hazırda oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan elektrikli arabalar, Avrupa ülkelerinde de daha fazla ilgi görmeye başladılar. Avrupa Çevre Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni rapor, Avrupa’daki elektrikli araba kullanımının geçtiğimiz yıl önemli ölçüde arttığını gösterdi. Avrupa’daki kullanıcıların geçtiğimiz yıl 38.000 elektrikli araç satın aldığını açıklayan Avrupa Çevre Ajansı, bu rakamın 2013 yılına kıyasla yüzde 57 daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Elektrikli araba satın alma konusunda Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada ise Fransa yer aldı. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da satılan 38.000 elektirkli araban 10.700’ü Fransa’da satıldı. Fransa’nın ardından ise Birleşik Krallık ve Almanya geliyor. Elektrikli arabaların satışı önemli ölçüde artmış olsa da, dizel arabalar açık ara lider olmaya devam ettiler. 2014 yılında Avrupa’da satılan 12.5 milyon yeni arabanın yüzde 53’ünü dizel arabalar oluşturdu.

Windows Phone WhatsApp Sesli Arama İçin Gün Sayıyor