Ana SayfaDonanımDizüstü Bilgisayarınızın Pilini Nasıl daha Verimli Kullanırsınız?

Dizüstü Bilgisayarınızın Pilini Nasıl daha Verimli Kullanırsınız?

Dizüstü bilgisayar bataryasının yeterli akım alamaması, nem ve sıvı temasından kaynaklı oksitlenmeler bataryanın arızalanmasına sebep olur. Bataryanın ömrünü azaltan bu nedenler, bilgisayarın diğer donanımlarında da problemlere yol açabilir.

Bilgisayar pilini doğru kullanmanın, karşılaşabileceğiniz arızalara karşı sizi koruyacağını hatırlatan Pratik Servis, pilin verimli kullanımı için tavsiyelerde bulunuyor:remove baterry

Dizüstü bilgisayarınızı pili ile birlikte kullanmaya özen gösteriniz, güç adaptörü takılıyken pil %100 dolu uyarısı aldığınızda adaptörünüzü çıkarınız. Adaptörsüz kullanımda pilin enerji düzeyinin %5’in altına düşmemesine dikkat ediniz.

-Yeni bir pilin ilk kullanım yöntemi önemlidir. Pil takılı ve bilgisayarınız kapalı durumdayken 12 saat boyunca şarj ediniz.

-Pili sürekli canlı tutmaya çalışınız. Haftada bir kez deşarj ve şarj işlemi yapınız.

-Bilgisayarınız çalışırken pili söküp takmayınız.

laptop-battery

-Pili nemden ve sıvı temasından koruyunuz.  Sıvı teması olursa, karşılaşılabilecek zararı azaltmak için, hemen enerjiyi kesip pili çıkarınız.

-Fanın iyi çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Aşırı ısınma söz konusuysa pil hücreleri zarar görebilir.

-Pilin ömrü zamanla azalır. Bu süreçte şoklama işlemi yapmayınız.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting