Ana sayfa Genel Canı sıkılan siber güvenlik uzmanı NASA'yı hack'ledi

Canı sıkılan siber güvenlik uzmanı NASA’yı hack’ledi

Siber güvenlik uzmanı Chris Roberts, oldukça ilginç bir işe imza attı. Siber güvenlik konusunda uzun yıllara dayanan deneyimi olduğunu vurgulayan Roberts, herkese ders olabilecek açıklamalarda bulundu.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Uluslararası Uzay İstasyonu’nu hack’leyen Siber Güvenlik Uzmanı Chris Roberts, dijital sistemlerin tamamının güvenilmez olduğunu ve hack’lenebileceğini ifade etti.

Siber güvenlik uzmanı büyük bir açık keşfetti

Her ne kadar Türkiye’de bu bir cezayla sonuçlanabilecek olsa da, Chris Roberts NASA’yı hack’ledi ve onun uydularına ulaşmanın bir yolunu buldu. Roberts, en çok da uçak ve uyduları hack’lemeyi seviyor.

 

Onun NASA uydularının kontrolünü eline alma serüveni de bir hayli ilginç. Kendisine yöneltilen NASA’yı neden hack’ledin sorusuna Roberts, canının sıkılmasını bahane olarak gösterdi. Yakın bir zamanda bu hacker, yine NASA’ya yakın bir uzay kuruluşunu hack’lemişti.

Roberts, “Biz hava ve kara ulaşım sistemleriyle ile ilgili çeşitli araştırmalar yaptık. 2013 yılından bu yana hava ulaşımıyla ilgili yaptığımız araştırmalarımız sonucunda tespit ettiğimiz problemleri bu alanda hizmet veren şirketlerle paylaşmak istedik. Fakat onlar bizi dinlemedi. Onlar sistemlerinin mükemmel bir şekilde işlediğini ve bir problem olmadığını söylediler. Daha sonra ortadaki riskin farkına varan bazı gruplar bizi dinlemeye karar verdi.” diyerek sözlerini tamamladı.

Peki siz kendinizi dijital çağda güvende hissediyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Hackerlerin işini zorlaştırın!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Sony, bu telefonla çıkışa geçebilir: Sony Xperia 1 II (Mark 2)

Japon teknoloji devi Sony, bir zamanlar akıllı telefon pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın Xperia markası, pek çok teknoloji sever tarafından saygıyla karşılanan bir markaydı....

Son Haberler