Ana SayfaGundemBöyle bir internet hızı görülmedi!

Böyle bir internet hızı görülmedi!

Londra Üniversitesi Akademisi’nde (UCL)gerçekleştirilen çalışmalar sonucu internet hızı için bir rekora imza atıldı.

Science Alert’ta yer alan habere göre, ekip deney kapsamında 178 terabit (Tbps) (1.048.575,94 mbps) hızına ulaşmayı başardı. Yapılan çalımalar sonucu internet hızı rekoru kırmak için verileri optik fiberlerde kullanılandan çok daha geniş bir dalga boyunda göndererek elde etti. Bunun ne demek olduğunu bilmeyenler için biraz teknik bilgi verelim.

  • 8 Mbps’lik İnternethızı ile saniyede 1 MB indirme yapmak mümkündür.
  • 16 Mbps’lik İnternethızı ile saniyede 2 MB indirme yapmak mümkündür.
  • 24 Mbps’lik İnternethızı ile saniyede 3 MB indirme yapmak mümkündür.

Böyle bir internet hızı görülmedi!

İnternet hızı ile internet indirme hızı fark olsa da bu iki durum birbiri ile bağlantılıdır. Örneğin ; Video ve film izlemek dışında internet üzerinden düzenli olarak büyük indirmeler (download) de yapıyorsanız, internet hızınız genellikle indirme hızınızı da etkiler. Steam’den 5 Mbps hızda 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, 100 Mbps hızındaki bir internet bağlantısında ise 15 dakika sürer.

Tüm bunların ışığında kırılan rekora geldiğimizde 4K kalitesinde 1500 Tane filmi bir saniyede indirebilecek seviyede. Söz konusu çalışmaların günlük yaşamda kullanılabilmesi şu an için imkansız olsa da teknolojinin gelişimi ile beraber bu rakamların artık günlük yaşamda da kullanılabilecek olması hayal ötesi birşey. Şu anda bile 100 mbps için savaşırken belirtilen rakamlar insanı heyecanlandırdığı da bir gerçek.

Realme’nin yeni canavarı realme X7 özellikleri ile karşımızda!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting