Ana Sayfa Genel Baz İstasyonları Bildiğiniz Gibi Tehlikeli Değil

Baz İstasyonları Bildiğiniz Gibi Tehlikeli Değil

GSM Assocition Araştırma ve Sürdürülebilirlik direktörü Rowley, araştırmalar sonucunda baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik ışınların çok düşük düzeyde olduğunu söylemiştir.

Ben her zaman baz istasyonlarına düşman olarak bakan biriydim. Hatta üniversite öğrenciliğim sırasında kaldığım yurdun çatısında her operatörün baz istasyonu vardı. Hatta en son Turkcell anlaşma yapılmış ve benim kaldığım sırada üçüncüsü de çatımıza kondurulmuştu. Müdür mutluydu tabi ki bu durumdan çünkü gelir bakımından iyi bir kapıydı. Ama sağlık tehlikeli olduğu konusunda hiçbir açıklama ve sorulara yanıt vermezdi. Ne yapalım der, olayın üstünü kapatırdı. İlginç bir durum yaşadım. Çünkü GSMA şirketinin yaptığı açıklamalar hiç de durumun korkutucu olmadığını gösteriyor. Üstelik tehlikenin telefonlardan yayılan elektromanyetik ışınlar kadar olduğunu ileri sürülüyor. Tüm korkularımız gereksiz miydi yani? Baz istasyonlarını cebimizde taşıyormuşuz haberimiz yok. Baz istasyonları ne kadar gerekli peki? Onlar olmasa herhalde telefonlarda bir işe yaramazdı. O zaman katlanmak zorundayız bu istasyonlara şimdi tehlikesiz olduğunu en azından çok tehlike arz etmediği konusunda yapılan bir araştırma var. Bundan sonra  içimiz rahat bir şekilde baz istasyonlarının bulunduğu mahallerde yaşaya biliriz. Biliyorsunuz bu istasyonların kurulma işleri sıkıntılı oluyordu. Mahkemelere davalar açılıp, mahalleli tarafından baz istasyonunun karşısında cephe alınıyordu. Ama bu araştırmadan sonra artık bunlara fazla gerek kalmayacak gibi.

20110222015553

Bir de Avrupa’da bu baz istasyonlarının yayabileceği elektromanyetik ışınlar 40volt/metre sınırında Uluslararası İyonize Olmayan Işımadan Korunma Komisyonu tarafından belirlenmiştir. Türkiye’de ise bu rakam yani elektromanyetik ışınların yayılma sınırı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Avrupa’dan daha düşük bir rakam belirlenmiştir. Bu duruma bakınca insan sağlığına Avrupa’dan daha dikkat ettiğimiz görülüyor. BTK rakamı, 10 volt/metre olarak belirlemiştir. Bu oldukça düşük bir rakam. Türkiye’nin bu durumunu eleştirenlerde var. Kim diyeceksiniz. Avrupa bu durumun gereksiz olduğunu söylüyor ve DSÖ tarafından belirlenen sınıra riayet edilmesi gerektiğini söylüyor. O sınırda 40 volt/metredir. Bu sınırın insan sağlığına zarar verme gibi bir durumunun olmadığını Avrupa söylüyor. Artık nasıl yaparız sınırı bilemem ama bu baz istasyonlarının çokta tehlikeli olmadığını öğrendim ya, şimdilik bu bize yeter.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting