Ana sayfa Genel Arkadaşlık uygulaması milyonlarca veri sızıntısına neden oldu

Arkadaşlık uygulaması milyonlarca veri sızıntısına neden oldu

Dünyanın en bilinen arkadaşlık uygulamalarından bir tanesi olan OKCupid arkadaşlık uygulaması milyonlarca veri sızıntısı ile gündemde.

Bir araştırma kuruluşu tarafından yapılan çalışmaya göre 5 milyon üyesi bulunan bir arkadaşlık uygulaması veri sızıntısına neden oluyordu. Bunu fark eden ekip hızlı bir şekilde şirkete ulaştı ve uyarıda bulundu. Ancak henüz platform yetkililerinden net bir açıklama yapılmadı. Peki neydi bu sızıntının kaynağı?

Son konum kimliği sızıntıya neden oldu

Herhangi bir kullanıcının hangi konumda oturduğu veya adresi gibi detaylar bazı işlemlerle bulunabiliyor. CyberNews tarafından yapılan açıklamaya göre, uygulamanın bulunduğu şirketin sunucuları arasındaki ağ  isteklerini ve yanıtlarını keserek konum verilerine erişmek mümkün. Konum verileri sahip olduğumuz en hassas veriler olarak biliniyor. Yasal açıdan da şirketin yaptığı büyük bir suç teşkil ediyor. Özellikle de bunun çok zorlanmadan yapılması durumu daha kötü hale getiriyor.

arkadaşlık uygulaması

Bu işlem her gerçekleştirildiğinde platformda oturum açan kişilerin verileri güncelleniyordu. Her güncelleme ise aynı zamanda bir yer bildirimi anlamına geldi. Kullanıcının yerine 10 ila 20 metre yarıçapına kadar belirleyen bu sistem, ciddi bir güvenlik açığına neden oldu. Birçok kişi istedikleri takdirde bu uygulama üzerinden konuştukları kişinin adresine ulaşabiliyordu. Arkadaşlık ve ilişki siteleri bu konularda çok ciddi risklere sahip.

Güvenilir kuruluşlardan bir tanesi olarak kabul edilen bu uygulama, ne yazık ki kullanıcıların mağduriyet yaşamasına neden oldu. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa bile, platforma olan güven zedelendi. Sizce bu platform, verileri kasıtlı olarak mı sızdırıyordu? Bu konudaki tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Yeni nesil konsollar geliyor. 18 Mart tarihinde detayları paylaşılacak olan PS5 hakkında bilinen her şeyi derledik. İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4 satışa sunulalı...

Son Haberler